PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Svatý Tomáš (Sankt Thomas) - Kostel sv. Tomáše

Přispěl: Michal Kurz

Rožmberky založený kostelík či kaple patrně na tomto místě stával již v polovině 13.století (sakristie dnešního kostela je údajně částí románského kostelíka z r. 1252). Roku 1348 byl tento drobný objekt z popudu Petra I. z Rožmberka nahrazen dnešní stavbou, zasvěcenou Božímu tělu. Nový kostel dostal vlastního kněze, v letech 1361 - 1520 měl status farního kostela, který ale posléze ztratil pro svou odlehlou polohu a stal se filiálním kostelem, příslušejícím k farnosti v Rychnůvku. Svůj význam ovšem zcela neztratil, neboť v jeho interiéru visel obraz sv. Tomáše, kterému věřící přiřkli zázračnou moc a měli ho ve značné úctě - ke kostelu tudíž směřovaly pravidelné poutě a procesí. V letech 1510 - 1517 proběhla výrazná pozdně gotická přestavba, z níž se dodnes dochovala řada prvků. Určitý zlom ve vývoji kostela nastal v 70.letech 18.stol., kdy bylo hojně navštěvované poutní místo na Sv. Tomáši reformami Josefa II. zrušeno. Kostel se uzavřel, jeho zařízení bylo převezeno do svatyní v okolí a zázračný obraz sv. Tomáše se záhadně ztratil. Tradice byla obnovena až roku 1856, dva roky nato přistoupil kníže Jan Adolf II. ze Schwarzenbergu ( 1799 - 1888 ), patron kostela, k rekonstrukci, podnikané na vlastní náklady. V letech 1874-75 pak vše završila novogotická přestavba, která dala stavbě dnešní vzhled i nové vybavení ( celkové náklady dosáhly 14 000 zlatých ). Dne 2.5. 1875 byl objekt za účasti mnoha vzácných hostů slavnostně vysvěcen. Roku 1878 byl obnoven také hřbitov kolem kostela.
Po válce sdílel kostel smutný osud celé obce - v interiéru tábořili vojáci, vybavení ( tři oltáře, lavice, varhany, křížová cesta, dřevěná kruchta nad vchodem se schwarzenberským erbem ) bylo téměř zcela zničeno, později zde byl sklad sena a stáje pro dobytek. Až v letech 1991 - 1997 byl objekt za přispění německých rodáků rekonstruován a zachráněn pro budoucnost. Vnitřní vybavení je pietně obnoveno a doplněno, původně se zde nacházela např. dřevěná polychromovaná plastika sv. Barbory z r. 1380 ( dnes ve sbírkách Regionálního muzea v Českém Krumlově ) nebo svatotomášská Madona z doby kol. roku 1520 ( dnes v Alšově jihočeské galerii v Hluboké n.Vltavou ). Na severní straně chóru je patrná část fresky ze 14. stol.
Hlavní zdroj: D.Kovář, P.Koblasa: Kraj pod Vítkovým kamenem, 1996

Vloženo: 23.8.2007



Komentáře a upřesňující informace


Žádný záznam

 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
KOMENTAR NEBYL ULOZEN !!!
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 85 do následujícího políčka:

   


Processing time: 12 msec.
IP address = 18.221.13.11
desktop version