Ranklov (Ranklov) - Rankl Sepp
Beigetragen:
Zdeněk PecharPoslední umavský obr Rankl-Sepp
Jmenoval se Josef Klostermann a narodil se 16. ledna roku 1819 jako prvorozený syn králováckého svobodného sedláka na samotě Ranklov (Ranklau) u Zlaté Sudny (Goldbrunn). Tato samota nesla zřejmě název podle svého původního majitele a dalí dritelé s chalupou dědili i jméno. Tak se tedy Josefovi říkalo Rankl-Sepp (česky v lidové mluvě asi jako Pepa nebo Jouza z Ranklovýho či od Ranklů). Stavení na náhorní pláni bylo obklopeno slatěmi a lesy na rozlehlé Ranklově louce, odkud bylo hodinu cesty na horu Antigl (dnes Sokol, 1252 m), odkud býval na dohled majestátní Javor i temný dvojvrchol Roklanu.. Po smrti otce tu Sepp jako nejstarí a nejsilnějí z deseti dětí hospodařil a staral se o své nejblií, ve shodě s lidmi z okolí i s Bohem na nebesích. Pomáhal, kde bylo třeba a o nedělích se pravidelně vydával do vzdáleného nicovského kostela, aby se účastnil bohoslueb a přispěl i hmotně na dobrý úmysl. Tak na Martina putovávala na nicovskou faru husa, na Vánoce pořádná vánočka se spoustou sladkých rozinek, na Velikonoce jehňátko a na Prokopa dokonce tele. Jinak byl Josef Klostermann člověk spořivý a střídmý. V ivotě váněji nezastonal a byl i povahou vlídný a i k elmovství náchylný. Se svou mnohem mladí enou, rozenou Krickelovou ze Zhůří (Haidl), měl sedm dětí a ili v poměrném blahobytu. Oblékal se vak přesto nejvý prostě a váně a k černému lodenovému kabátu a kalhotám z tée látky nosíval i černý plstěný klobouk se irokým okrajem ; v ruce pak třímal půldruhého metru dlouhou sukovici. Kdy s někým déle hovořil, točíval druhou rukou kloboukem sem i tam a mumlal obvykle své německé: "Nocharanondar, so, so", co se ostatně hodilo opravdu pro kadou myslitelnou příleitost. Česky ovem neuměl ani slova. V rozporu s mohutnou postavou byl jeho chlapecky jasný a vysoký hlas a bezelstně srdečný výraz umavského venkovana. Byl levák a levou rukou i jedl, nikdy vak s ostatními u stolu, nýbr sám na lavici u kamen. Kdy někdo přiel na návtěvu, jeho děti se odklidily bez říkání nahoru na pec. Odtud přihlíely, o čem dospělí ve světnici jednají. Sepp býval vyhledáván jako zdatný forman a vozíval dřevo i kámen do sklářských hutí: vydělal si tak se svým volským potahem sluné peníze. I chov dobytka mu něco vynáel. Pro svou dobromyslnou a veselou povahu měl Sepp Rankl mnoho přátel zvlátě v Kaperských Horách, býval vude rád viděn a vdy ochotně uil své nadobyčejné síly tam, kde bylo potřebí pomoci a někdy i jen k pouhému pobavení bliních. Trvalo dlouho, ne ho kdy někdo rozhněval, potom se vak ten dotyčný věru se zlou potázal.
Ranklovská chalupa byla obdařena výsadami pocházejícími jetě z dob, kdy hraniční lesy patřily samotnému českému panovníkovi. Tak měli její obyvatelé mimo jiné právo pást na pozemcích zdejí vrchnosti 25 kusů dobytka. Město Kaperské Hory, jemu náleely pozemky kolem chalupy, chtělo Seppův majetek za výhodnou cenu odkoupit, ale tomu stavení přirostlo k srdci a nedal si říci. A k stáru je prodal a přestěhoval se z Ranklova do Jáchymova u Stach, kde pak il v čp.132 a do své smrti. Nedokázal se vak sít s novým prostředím, nerozuměl českým kázáním ve staském kostele a putovával proto jetě jako starý mu na me do Nicova, kam posílal do koly i své děti k německému faráři Jungbauerovi. Jako horský orel zbavený svobody a výek stýskal si často po ztraceném domově a zemřel ani ne sedmdesátiletý 19. ledna 1888. Za jeho výjimečnou kostru nabízelo značný obnos muzeum ve Vídni, ale pozůstalí rozhořčeně a hrdě odmítli. Seppova ena přeila svého manela o plných čtyřicet let a je pochována na hřbitově ve Staích spolu s ním v jednom hrobě.
Ranklovské stavení bylo po roce 1945 streno a jen kamenné rozvaliny zděných částí domu svědčí dnes o místě, kde stával. Kupodivu český nápis na hrobě Rankla-Seppa vak hlásá, e umavský silák, jedna z postav svého spisovatelského jmenovce Karla Klostermanna "V ráji umavském", ije dál ve věčné paměti Stacháků
Hans Kollibabe 1930,Kaperské Hory.
Eingegeben: 15.8.2007