PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Ranklov (Ranklov) - hrob J.Klostermanna

Přispěl: Gustav Laurenčík

Josef Klostermann byl vzdáleným příbuzným K.Klostermanna,narodil se r.1819,zemřel r.1888.K.Klostermann o něm píše ve svém románu V ráji šumavském.Živil se jako forman.Byl proslulý svojí nevšední silou,které však nikdy nezneužil.O jeho kostru mělo zájem antropologické muzeum ve Vídni,on však nesouhlasil.Nechtěl se ani nechat vyfotografovat,jeho jediná známá fotka prý vznikla na naléhání budějovického Arcibiskupa.Podle této fotky vytvořil jeho dřevěnou sochu p.Pavel,můžete ji vidět v Horské Kvildě.Hrob J.Klostermanna byl původně nalevo od vchodu na Stašském hřbitově.Byl neudržovaný,a zdevastovaný..části kostry dokonce vyčnívaly na povrch..zásluhou všímavých lidí byla zjednána náprava.Hrob je nyní přestěhován přímo před hlavní vchod do kostela,a je hezky upraven.Jako perličku bych chtěl dodat,že tehdejší zoufalý stav hrobu vůbec nezajímal tehdejšího faráře...

Vloženo: 15.8.2007Komentáře a upřesňující informace


Hrob Josefa Klostermanna (Rankl-Seppa) [Eduard Steun 21.11.2009 14:30] | Reagovat
Pan G.Laurenčík zde podává pravdivé informace.Já bych jenom pro doplnění chtěl uvést,že zde není uvedeno,ve které době to bylo,kdy se farář o stav hrobu nezajímal.Pravděpodobně to bylo v dobách komunistické éry,ale pak to bylo věcí obce a správce hřbitova a farář musel být hodně opatrný v té době poukazovat na nějaké nedostatky.A už vůbec mi není jasné,jak mohly obrovy kosti vyčnívat z hrobu na povrch.To by musela být rakev uložena těsně pod povrchem,jinak z více než metrové hloubky se samy nemohly kosti dostat na povrch.Nejspíš při kopání nějakého hrobu v okolí byly vykopány kosti ze starého hrobu,které tam byly pohozeny a lidé je pak považovali za Rankl-Seppovy ostatky.
Re: Hrob Josefa Klostermanna (Rankl-Seppa) [Gustav Laurenčík 21.11.2009 15:42] | Reagovat
Bylo to v roce 1999.Jestli chcete,napište mi svůj mail...podám další informace.
Re: Re: Hrob Josefa Klostermanna (Rankl-Seppa) [Eduard Steun 22.11.2009 08:21] | Reagovat
steun@seznam.cz
Re: Hrob Josefa Klostermanna (Rankl-Seppa) [Zdeněk Pechar 22.11.2009 17:17] | Reagovat
O vyčnívajících kostech z hrobu jsem už četl před lety v nějakých novinách. Byla o této události i zmínka na netu. Ale zatím to nemohu najít. Jinak pro pořádek v tom původním hrobě byla pohřbena i jeho manželka.
Re: Re: Hrob Josefa Klostermanna (Rankl-Seppa) [Eduard Steun 23.11.2009 21:07] | Reagovat
Ano,máte pravdu,také jeho manželka tam byla pohřbena.Mému otci to řekla někdy v letech 1923-1928 jejich dcera Anna ze Stach,kterou znal osobně.Také to uvádí ve svém životopisném díle o tomto obrovi "Der Rankl-Sepp"velký šumavský spisovatel Hans Kollibabe.Co se týče těch kostí vyčnívajících z hrobu,zcela určitě se jednalo o kosti vykopané z jiného hrobu a tam byly pohozeny.
Re: Hrob Josefa Klostermanna (Rankl-Seppa) [Václav Boněk 22.11.2009 18:05] | Reagovat
Snad jenom malé upřesnění. Fotografie Rankl Seppa nemohla být vyhotovena na přání budějovického arcibiskupa, protože ten nikdy v Českých Budějovicích nesídlil. Budějovice jsou sídlem biskupství, takže to mohl být pouze biskup.
Re: Re: Hrob Josefa Klostermanna (Rankl-Seppa) [Eduard Steun 10.3.2014 01:15] | Reagovat
Máte naprostou pravdu.V Českých Budějovicích nikdy žádný arcibiskup nesídlil,ale pouze biskup.To jsme v úvodním příspěvku všichni nějak přehlédli a proto vám jménem všech děkuji za toto upozornění.
hrob J.Lostermanna [Honza Reiter 22.11.2009 08:44] | Reagovat
Dovoluji si tvrdit, že po zemřelém v r. 1888 rozhodně nemohly v r. 1999 vyčnívat kosti z hrobu.
Re: hrob J.Lostermanna [Gustav Laurenčík 22.11.2009 13:36] | Reagovat
Kosti z hrobu vyčnívaly...a to v žádném případě nebylo v pořádku!Ať už patřily komukoliv..
Re: Re: hrob J.Klostermanna [Honza Reiter 23.11.2009 13:47] | Reagovat
No to jsem si zase dal, že jsem si dovolil napsat svůj názor. Vážený pane, zdá se, že snad nechápete, že v zemi probíhají nějaké rozkladné procesy(humifikace). Váš názor , že nějaké kosti tam čouhaly a je jedno, čí byly a basta fidli - to stojí opravdu za to...
Re: Re: Re: hrob J.Klostermanna [Eduard Steun 23.11.2009 20:44] | Reagovat
Pane Reiter,vůbec jste si nedal,jak píšete a je dobře když může každý svůj názor napsat.Mně se také hned nezdálo,že by šlo o kosti Josefa Klostermanna.Zcela určitě to byly kosti vykopané z jiného hrobu.Pan Laurenčík má ale pravdu v tom,že je jedno čí to byly kosti.Ať byly kohokoliv,tam být určitě neměly.Jenomže tohle se bohužel na našich hřbitovech stává častým jevem.Tak jako k památkám,přírodě a kulturním hodnotám,stejný vztah mají (ne všichni) naši lidé i k ostatkům zemřelých.Žádná úcta či pieta,které by byly na místě.A takhle to také pan Laurenčík v odpovědi myslel.
Hrob Josefa Klostermanna (Rankl-Seppa) [Eduard Steun 23.11.2009 20:54] | Reagovat
Jedna věc mi stále nejde do hlavy a sice,že náhrobní kámen stojí dnes na jiném místě než stával kdysi.Všechno na mně působí dojmem,že se tady posouvá náhrobní kámen,ale že se už ani přesně neví kde byl Rankl-Sepp přesně pochován.S nikým kompetentním ze Stach jsem neměl ještě možnost o tom hovořit.Ví snad někdo z vás něco o obrově exhumaci,přenesení jeho ostatků i přemístění náhrobního kamene?Budu vám vděčný za každou informaci.
 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 82 do následujícího políčka: