PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Žofín (Sofienschloss) - "Osada" Žofín

Přispěl: Michal Kurz

Jihovýchodně od buquoyského zámečku z 50.let 19.století vznikala v letech následujících po jeho dokončení drobná “osada“, resp. hospodářské zázemí, tvořené několika panskými domy. Roku 1862 byl postaven obdélný jednopatrový objekt se štíty, určený pro lesního úředníka-fořta majícího na starosti koně a dopravu panstva na zámeček a v jeho okolí ( tento úředník disponoval titulem “Reitförster“ ). Toto hlavní obytné stavení bylo doplněno na východní straně samostatně stojící stodolou a dále kůlnou pro vůz, v jejíž bočních částech bylo rovněž skladováno stelivo. Kromě těchto objektů stála mezi úřednickým domem a zámečkem ještě hájovna, která ale r.1887 vyhořela, musela být zbořena a na jejím místě následně vyrostl obytný jednopatrový dům. Všechny stavby byly stylově sjednoceny v romantickém historizujícím provedení – k typickým prvkům patřily, stejně jako u zámečku, dřevěné vyřezávané štíty, okenice a další tvarosloví, odkazující k alpským loveckým chatám, tedy vzoru, který byl během 19.století ve šlechtických kruzích módní a poměrně oblíbený.
Během dalších desetiletí vyrostly na jižním okraji areálu ještě dvě další hospodářské budovy a na konci 19.století žilo na celém Žofíně asi 70 lidí. Chytilův místopis označuje lokalitu jako skupinu chalup, minimálně jedna budova zde vyrostla i za první republiky.
Zřízení hraničního pásma v 50.letech “osadu“ vylidnilo, budovy byly účelově využívány Pohraniční stráží a jejich stav se tak během poválečných desetiletí rapidně zhoršoval. Na rozdíl od zámečku objekty hospodářského zázemí nakonec totalitní léta přečkaly, i tak ale musely být některé z nich ( včetně vozové kůlny ) nakonec pro havarijní stav strženy a zbytek víceméně od základu přestavěn a obnoven ( původní hmotové dispozice a stylové řešení byly naštěstí z velké části respektovány ). Po rozsáhlé rekonstrukci, dokončené v červenci 2007, je většina areálu využita v rámci provozu nového penzionu – v někdejším úřednickém domě je umístěna restaurace a ubytování, stodola slouží coby kotelna. Další dvě stavení na Žofíně jsou soukromými rekreačními objekty.
Žofín spadá v současnosti do katastru obce Pohorská Ves.

S využitím údajů na místním informačním panelu

Vloženo: 13.8.2007



Komentáře a upřesňující informace


Žofínský zámeček [Jan Radkovský 1.12.2013 19:45] | Reagovat
1.října 1960 jsem jako voják PS - ženista spolu s ženijní četou, přijel na Žofínský zámeček, ve kterém sídlila 13. pohraniční rota. Tam jsme dostli protitetanovku a šli jsme bydlet nedalako do lesnického domku, který v té době obývali 2 slovenští dřevorubci. Matně si pamatuji i interiér- halu zámečkus krásným schodištěm. To byl začátek našeho působení na "zvelebení" státní hranice. Po roce 89 jsem s rodinou jel z Kaplice na Žofín, abych všem ukázal místa mého působení. Při příjezdu na Žofín jsem byl naprosto zdrcen tím, že po zámečku nezbylo ani památky.
Existuje nějaký dokument, který vykresluje, za jakých okolností byl zámeček zničen?
Díky za odpověď, Radkovský.
Re: Žofínský zámeček [Karel Šrefl,Penzion Lesovna Žofín 12.12.2013 11:02] | Reagovat
V průběhu let jsem sehnal značné množství fotografií, které dokumentují činnost PS v šedesátých a sedmdesátých letech na Žofíně včetně závěrečné série tajně opatřených fotek z bourání zámku : oficiální verze byla,že vyhořel.
Karel Šrefl
Žofín
Re: Re: Žofínský zámeček [Vladimír Janál 25.10.2015 19:54] | Reagovat
Určeno pro Karla Šrefla!
Zkouška navázání kontaktu.
Na zámečku Žofín (13. rPS) jsem sloužil jako vojín zákl. služby v létech 1960 - 1961. Po 55 letech bych byl moc rád za každý snímek z tohoto regionu od historického hraničního kamene čís. IV/14 - IV/28 a přilehlého okolí. V době mého působení na vojně nikdo z nás si nepořizoval snímky loveckého zámečku Žofín (vlastně ani nemohl). Pokud takové snímky existují, byl bych moc vděčný za jejich zaslání. Z archivu zaniklé obce jsem něco málo vyhledal a stáhnul do svého archivu. Více snímků ze současnosti (počtem asi 750) jsem si pořídil při svém toulání po Novohrádkách před dvěma léty a letos v měs. září. Jejich nahodilý výběr mohu zaslat k nahlédnutí. Chybí mi však snímky z období konce 50. a začátku 60. let. K doplnění nostalgických vzpomínek bych je vřele uvítal.
Zdravím jak nejlépe dovedu a těším se na odpověď.
JaV.
Re: Re: Re: Žofínský zámeček [Karel 25.3.2016 19:20] | Reagovat
Prosím o přímý kontakt na info@lesovnazofin.cz
Re: Re: Žofínský zámeček [josef kredba 25.3.2016 15:10] | Reagovat
Všem kdo sloužil na Žofíně přeju hezký Velikonoce.Josef.
Vzpomínka na Žofín [Míla Pokorný 2.12.2013 00:48] | Reagovat
V letech 1958-60 jsem jako voják zákl.služby ( PS ) sloužil na rotě v Nových Hradech a měl jsem za úkol se starat o techniku na přidělených 5-ti rotách,mj.i na rotě Žofín.Též vzpomínám na nádheru,byť už tenkráte trochu poničenou...Zámecké pokoje s parketami,tapetami a obrazy na stěnách,vše dřevěné a já,milovník všeho starého mohl několik dní spát na zámku !Vojenské kavalce se tam jaksi nehodily,chyběly koberce,ale přítmí a ještě některé zbývající kusy nábytku evokovaly starou nádheru.Obdivoval jsem plot se sochami majestátních jelenů-tam jsem vlastně poprvé v životě a naposledy slyšel táhlé jelení troubení z blízkého Žofínského pralesa-až krev v žilách tuhla !Škoda,přeškoda,co hodnot se zbytečně zničilo !A tak sbírám aspoň obrázky a vzpomínky pamětníků na tu minulou nádheru-díky !
Re: Vzpomínka na Žofín [Karel Šrefl,Penzion Lesovna Žofín 12.12.2013 11:06] | Reagovat
V předešlém příspěvku popisuji vlastnictví mnoha fotografií jak ze života Buquoyů, PS i závěrečné devastace na konci 70.let. Rád se podělím a případně vyměním za chybějící.
Karel Šrefl
Žofín
Žofín [míla 12.12.2013 20:24] | Reagovat
Vážený-vážení-děkuji za ohlas-žel Bohu nejsem už schopen z děravé hlavy vyhrabat další vzpomínky na Žofínský zámeček,prales a okolí-vše je už tak v mlze-ale krásné mlze...-přesto bych uvítal dokumentaci o tomto nádherném kraji na tomto Webu a náhradou bych poslal něco z našeho neméně krásného Mělnicka...Jen ještě připomínám,že v letech 1958-60 ještě byly tamní vesničky celé,samoty obydleny,louky skoro posekány,potoky tekly ve vyzděných korytech,do obydlí byly zavedeny samotoky-vodovody-i když zkáza byla už na cestě:v r.1960 před Spartakiádou se na obrovké louce v N.hradech umístil obrovský stanový tábor vojs Min.Vnitra a začalo totální ničení opuštěných chalup...mezi vojáky kolovaly skazky,že v občas při ničení byla objevena truhlice cenností,štůčky zetlelých látek,ještě jsme si mohli natrhat jablka z opuštěných stromů.My,vojáci jsme byli vždy vřele přijati místními občany-z naší strany jsme platili odmotáním několika metrů pévécáku(speciální telefonní vojenský drát,který se používal v cilivilu na uvázání Voříška,jako prádelní šňůra či přivázal se jím plot-a náhradou jsme dostali mísu voňavých buchet!Vzpomínám,jak v 70.letech jsem chtěl tuto nádheru ukázat své rodině-cestovali jsme po známých místech,až nás zastavili vojáci...já naivně ji, vysvětloval,že nejsem narušitel,ale chtěl jsem jim ukázat,kde jsem všude vojákoval:tak vyzradit vojenské tajemství jste chtěl?A šupem pod vedením voj.hlídky jsem byl vrácen až před Budějice-ach jo! ZdravímM.
 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
KOMENTAR NEBYL ULOZEN !!!
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 55 do následujícího políčka:

   


Processing time: 56 msec.
IP address = 3.19.63.106
desktop version