Mährisch Budwitz-Synagoge (Moravské Budějovice-synagoga) - idovské obyvatelstvo Moravských Budějovic a zdejí synagoga
Beigetragen:
Pavel Frýdaidé v Moravských Budějovicích prokazatelně ili od 2.poloviny 14.století, konkrétně je první zmínka uváděna k r.1386, ale je pravděpodobné, e zde ili idovtí obchodníci ji dříve. V letech 1528-62 jsou v gruntovní knize vedena jména 21 idů, nejspíe se jednalo o celé rodiny, od r.1554 je uváděn i rabín. Větina idovských domů stála v ulici za Dolní branou. idé vak byli z města vypovězeni v r. 1564, měané raději za "výsadu" netrpět idy platili vrchnosti 50 zlatých ročně. A do občanského zrovnoprávnění pak ve městě mohli ít pouze po přechodnou dobu jen jednotlivci. Po r.1848, kdy vekeré zábrany omezující volný pohyb (nejen idovských) obyvatel padly, se postupně počet idů ve městě zvyoval. Nejrůznějí protiidovské předpisy sice platily a do r.1859, ale v praxi se ji nedodrovaly. Nejvíce idovských obyvatel zde ilo v letech 1880-90, pramen jejich počet nijak neupřesňuje, jednalo se vak jistě o více jak stovku osob. V r.1921 ilo v Moravských Budějovicích 97 idovských občanů. V r.1938 k původním 49 osobám idovského původu přibylo 41 uprchlíků ze zabraných pohraničních oblastí. Tragédie místních idů vyvrcholila 18.5.1942, kdy zločinná německá okupační správa z města deportovala do Terezína vech 87 osob idovského původu (3 osoby mezitím zemřely), nejstarí deportované eně bylo 83 let a nejmladímu chlapci pouhé 3 roky. Neskonalé hrůzy vyhlazovacích táborů přeili pouzí dva lidé, z nich jediný se do města vrátil. Logicky ádal úřady o navrácení arizovaného majetku, svého i zahynulých příbuzných. Dostal zpět sáňky a staré boty, z ostatního majetku nebylo údajně nalezeno ničeho.....
V Moravských Budějovicích působily i idovské spolky, jak tradiční pohřební Chevra Kadia, tak dobročinný enský spolek Izraelitischer Frauenhilfsverein, který inicioval výstavbu synagogy. Stavba svatyně byla zahájena v březnu 1910 v lokalitě zvané Na blatných, při praské silnici. Provedení bylo svěřeno zdejí firmě stavitele Josefa Nejeze, která klasicistní budovu vystavěla v neobyčejně krátké době-v průběhu roku 1910. Ji dne 17.9.1910 byla předána do uívání idovské náboenské obce. U synagogy* působila i náboenská kola, její učitel bydlel v nízkém domku vedle synagogy. V r.1940 byla synagoga německými okupačními úřady vyklizena a během války byla vyuívána jako prozatímní nemocnice. Budova byla zbořena při výstavbě autobusového nádraí v r.1977, na jejím místě v dnení Praské ul. čp.116 stojí odbavovací hala a kanceláře dopravní společnosti. Minulost místa i tragédii idovských spoluobčanů upomíná malá, ale vkusná pamětní deska, dílo sochaře Nikose Armutidise, které bylo slavnostně odhaleno 14.9.2006.
Hřbitov si zdejí idovská náboenská obec zřídila asi 2km jihozápadně od města, dnes se sice jedná o Husovu ulici, ale pohřebitě leí poměrně daleko za městem, vlevo za elezniční tratí u silnice na Vranín (pozem.parcela č.2195/3, katastr.území Mor.Budějovice, vedená jako hřbitov, v majetku idovské obce Brno). Zaloen byl v r.1908, na ploe 1422 m2 se dochovalo 43 náhrobků z doby od zaloení hřbitova do r.1942. Vekeré náhrobky jsou psány česky a stojí ve dvou řadách, jejich orientace je jak východní i západní. Obřadní síň je opravována a hrobnický domek čp.795 stále slouí k bydlení.
*nejcennějí předmět z moravskobudějovické synagogy svitek tóry má dnes v drení Liberal Jewish Synagogue, St.John Wood ve Velké Británii a uívá jej stále k bohoslubám. České a moravské tóry byly odprodány v r.1964 čs.státem do zahraničí, kupec je pak po restaurování přidělil různým idovským kongregacím v Británii a USA.
Zdroje: web.stránky Zmizelí sousedé, Z.Moravcová, idé v Moravských Budějovicích a okolí
web.stránky J.Fiedler, idovské komunity v Čechách a na Moravě
J.Klenovským, idovské památky Moravy a Slezska
Eingegeben: 2.8.2007