Nýřany-synagoga (Nürschan-Synagoge) - Nýřanská synagoga
Přispěl:
Pavel FrýdaNýřany byly původně malá vesnička, která patřila po celé období patrimoniální správy chotěšovskému klášteru a ještě na konci 18.století měly pouhých 27 domů. Živelný rozvoj města způsobilo zahájení těžby černého uhlí na počátku 2.poloviny 19.století a otevření České západní dráhy po r.1861. Nýřany byly povýšeny na město v r.1892 a dnes jsou největším městem okresu Plzeň-sever.
O zdejší židovské náboženské obci a synagoze je známo jen málo, dostupná odborná literatura se o místě nezmiňuje. Židé se zde začali zřejmě usazovat až s rozvojem města v 19.století, že by zde sídlili dříve je málo pravděpodobné. První údaj o počtu Židů v městečku k r.1880 uvádí 48 osob, nejvíce židovských obyvatel měly Nýřany v r.1890 a to 70, v r.1910 zde žilo 64 osob hlásících se k judaizmu, v r.1921 pak 54 osob (z toho 15 přímo k židovské národnoti a 39 se hlásilo k vyznání) a ještě v r.1938 zde žilo 9 občanů židovského původu. Památník Yad Vashem uvádí jména 4 osob z Nýřan zavražděných v průběhu holocaustu, ať se již v místě narodili, nebo zde i žili.
U synagogy je jisté pouze to, že klasicistní budova svatyně byla vystavěna na konci 19.století, tedy kupodivu dříve nežli pseudogotický kostel sv.Prokopa z let 1903-04. Synagoga stávala na rohu dnešní Benešovy a Nerudovy ulice (pozem.parcela č.1406 o výměře 590 m2, kat.území Nýřany, vedená jako zeleň v majetku města Nýřany). Zánik synagogy v průběhu tzv.křišťálové noci provedený pokleslou nacistickou spodinou popisuje dochované hlášení okresního hejtmanství ve Stříbře Říšskému komisariátu v Karlových Varech takto:
"Synagoga v Nýřanech byla včera (tj.10.11.1938), ve čtvrtek, pod vedením Gestapa a za intervence tamního policejního komanda ve 20 hod. zapálena a shořela. Zachovány zůstaly pouze zdi, střecha se zřítila. Tato budova je úplně neupotřebitelná a zbytky zdí by měly být podle mého odhadu zbořeny. Pokud jsem mohl zjistit, bylo spáleno vše, včetně v synagoze se nacházejících písemností."
Na území někdejšího okresu Stříbro byla takto zničena synagoga pouze v Nýřanech, na synagogách ve Stříbře a Stodě se dav henleinovské chátry vyřádil "pouze" na symbolickém spálením písemností a devastací interiérů svatyň, budovy zůstaly zachovány. Ohořelé trosky nýřanské synagogy byly zbořeny v r.1939.
Prostor po budově synagogy není zastavěn dodnes, na místě se nachází malý parčík s lavičkami a osázený dřevinami, uprostřed je umístěn prodejní stánek tisku. Tristní minulost místa neupomíná žádná deska, ani cokoliv jiného.
Vloženo: 27.6.2007