PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Kojetín - kostel sv. Bartoloměje (Koititz - Kirche des Hl. Bartholomäus) - trocha historie

Přispěl: Zbyněk Kopenec

Osada Kojetín (německy Koititz,Kojetitz) leží asi 5 kilometrů západně od Radonic v nadmořské výšce 465 metrů.Ze severní strany je chráněna táhlým hřbetem Dubiny, na západě tvoří dominantu klobouk Strážného vrchu u Malše,na němž se kdysi nacházela tvrz, střežící tzv.královskou cestu přez Doupovské hory od Kadaně do Chebu.

V roce 1747 byl znovu postaven farní kostel sv. Bartoloměje v podobném stylu jako barokní kostel sv. Markéty v sousedním Vintířově. Byl to jednolodní objekt se čtvercovým presbytářem, čtvercovou sakristií a s obdélnou předsíňkou při západní straně. Průčelí završoval štít s trojúhelníkovým zakončením a barokní sochou Piety v Nice. Boční fasády členily lizénové rámy a obdélná okna. Hlavní oltář pocházel z první poloviny 18. století.

Kostel byl vysvěcen 21.1.1748. Fara zde byla zrušena zřejmě až na konci 18. století a Kojetín byl farností přičleněn k Radonicím. Poslední velká oprava proběhla v roce 1812.

Badatel Bedřich Bernau se zmiňuje ve své monografii o dějinách vintířovského panství z r. 1877 také o výzdobě interiéru kojetínského kostela. Posuzuje ho velmi kriticky :

" Oltářní obraz sv. Bartoloměje je po estetické stránce tak ošklivý a vyvolává takový hnus, že by bylo na čase ho odstranit a jiným obrazem nahradit. Větší zneužití olejových barev se nenajde široko daleko. Jak taková mazanice může podporovat zbožnost, zůstává záhadou..."

Stopy někdejšího farního majetku se zachovaly až do dnešních dní, neboť se části polností a lesa západně od vsi dodnes říká " Na farských "nebo " U obrázku " ( na stromě při vstupu do lesa byl obrázek P. Marie).

Po barokním kostelu a starém hřbitově kolem něho nezbylo nic. Kostel patřil do kategorie nezapsaných památek, u kterých bylo v roce 1965 upuštěno od památkové ochrany.

V roce 1969 jej armáda zcela zbytečně zbourala, zůstalo jen vyvýšené místo vedle budovy školy. Zde stával také pomník padlých v I. světové válce. Ve stejné době se zlikvidoval i kojetínský hřbitov, nacházející se na levé straně silnice k Vlkáni.Zbyly jen košaté javory, které kdysi roubily vjezd do hřbitova.

podle knihy Vladimíra Valeše - Radonice, Mašťov a okolí


Vloženo: 23.6.2007Komentáře a upřesňující informace


Žádný záznam

 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 74 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist