PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Kostelní cesta (Kirchsteig) - Kostelní cesta z Vysoké Lípy do Růžové.

Přispěl: Vladimír Kraus

Tato komunikace přes divoké a romantické údolí říčky Kamenice byla po staletí používána věřícími z Vysoké Lípy na cesty do kostela a na hřbitov v Růžové, kam spadali farností. Začínala za hostincem Glücksburg (dnes hotel Lípa) a vedla skalnatou roklí ke Kamenici, překračovala ji po kamenném mostě a stoupla vzhůru ke Kamenické Stráni, odtud pak přes Novou Vísku (dnes zaniklou) do kostela v Růžové. Až v r. 1786 kdy byl postaven kostel v Jetřichovicích nastala změna farnosti a obyvatelé obce začali chodit podstatně kratší a méně náročnější cestou tam.
Most před Kamenici byl zničen povodní v r. 1897, byl postaven znovu, i když již ne kamenný a cesta byla používána i nadále.
Souběžne s Kostelní cestou vedla k Dolskému mlýnu i cesta Mlýnská (Mühlensteig, dnes modrá značka), také prudce klesající skalní strží do údolí Kamenice.

Po r. 1945 však cesty osiřely, oba mosty zanikly (Dolský mlýn též) a nebyly již obnoveny.

Vloženo: 14.6.2007Komentáře a upřesňující informace


Žádný záznam

 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 82 do následujícího políčka: