PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Dolský mlýn (Grundmühle) - Doplnění historie

Přispěl: Vladimír Kraus

Ve zlatých dobách turistiky koncem 19. století mlýn sloužil jako výletní hostinec a zároveň dolní stanice člunové dopravy, která podobně jako v Tiché (Edmundově) a Divoké soutěsce byla provozována i zde v soutěsce Ferdinandově (podle návštěvy následníka trůnu-od mlýna až po dolní okraj Srbské Kamenice). O významu tohoto místa svědčí i to, že nedaleký most přes Kamenici z r. 1902 patří meziprvní železobetonové stavboy na území Rakousko-Uherska.
Poslední obilí bylo na Dolské mlýně semleto r. 1931.
Po r. 1945 bylo německé obyvatelstvo odsunuto a do odlehlé samoty se nikomu natrvalo nechtělo. Mlýn patřil mezi první vyrabovaná stavení v této oblasti a filmaři, točící zde později Pyšnou princeznu, kvůli několikavteřinovému záběru strhli sousední budovu bývalého hotýlku, jejíž trosky zasypaly strouhu odvádějící vodu přitékající ze sousedního údolíčka, což také uspíšilo následnou zkázu. Nyní nalezneme na místě bývalé osady mimo vlastní budovu mlýna ještě 4 další zříceniny (jednu opodál při turistické cestě do Srbské Kamenice) a zbytky 2 mostů přes Kamenici-jeden nedaleko na tzv. Mlýnské cestě a druhý asi 0,5 km po proudu na cestě Kostelní.
V současnosti probíhají z aktivity NP České Švýcarsko, občanského sdružení Dolský mlýn a p. N. Belisové brigádnické práce na vyčištění okolí hlavní budovy.
Na podzim 2008 byla na původním místě obnovena lávka na Mlýnské cestě.

Vloženo: 14.6.2007Komentáře a upřesňující informace


Doplnění historie [Jiří David 20.1.2009 18:45] | Reagovat
Velice zajímavý příspěvek, zejména o okolnostech spojených s natáčení Pyšné princezny. Sousední budova ovšem nebyla hotýlkem, ale palírnou kořalky. Co se týče provozu člunů, napsal bych spíše - od dolního okraje Srbské Kamenice (od soutoku Chřibské a Falknovské Kamenice) k mlýnu, protože na rozdíl od obou dolních soutěsek byl provoz osob jednosměrný (po proudu) a probíhal na malých člunech po rychlé vodě, pouze v nejužším úseku - Černé strži (Schwarze Teufe) - byla voda klidná a hluboká. Loďky pak byly namáhavě dopravovány prázdné proti proudu k hornímu přístavišti. Kvůli bezpečnosti provozu bylo koryto v některých proudných úsecích upraveno jednoduchými hrázemi z kamenů. Úsek plavby byl cca 2km dlouhý. Mám dost historických fotografií, ale nevím jak je do těchto stránek poskytnout.
Re: Doplnění historie [Vladimír Kraus 20.1.2009 20:25] | Reagovat
Díky za doplnění, pokud je mi ale známo, v době turistiky byla sousední budova upravena na ubytování hostů (palírna byla asi původně /?/). Vaše foto by zde bylo velmi žádoucí, zejména pokud máte něco, co se platby týče. Požádejte administrátora o registraci anebo, pokud mi je můžete poslat, rád je umístím.
Re: Doplnění historie [Miroslav David 11.9.2017 22:43] | Reagovat
Budova, o které je řeč v příspěvku p. Krause bývala svého času skutečně hotýlkem. Původně byla vystavěna pro rodinu mlynáře, ovšem na několik let sloužila k ubytování pohraniční stráže. Objekt palírny se nacházel pod touto budovou při spodní části mlýnského náhonu.
Když jsme nedaleko měli osadu... [figura 4.3.2009 20:36] | Reagovat
...vyprávěl pamětník, že mlýn na natáčení Pyšné princezny opravili a pak ho nechali spadnout.
Re: Když jsme nedaleko měli osadu... [Vladimír Kraus 17.1.2011 14:24] | Reagovat
Pokud je mi známo, tak nějak tak to mohlo být. Ovšem snad mu jen udělali lepenkovou střechu pouze pro účely filmováníi.Na filmu jsem si všiml, že okolí je dost zarostlé (olše?), což svědčí o tom, ře zde tu delší dobu nikdo nybydí.
<BR> Souboj Jasného krále Miroslava se zbrojnoši se odehrával již v ateliérech, zdejší interier byl asi již nepoužitelný.
 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 33 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist