Německý dům (Německý dům) - Německý dúm
Beigetragen:
Zdeněk PecharNěmecký dům (Deutsches Haus), Nádraní tř. č.p. 951
Stavba Německého domu v Moravské Ostravě byla ryzím produktem vypjaté doby plné nacionálních vání na konci devatenáctého století. Němci, Čei i Poláci tehdy usilovali nezávisle na sobě o zbudování důstojného střediska svých národních kulturních, společenských a politických aktivit. Na straně německé se zmíněné mylenky ujal spolek "Německý dům", ustavený v roce 1892 za účelem výstavby reprezentativní spolkové a divadelní budovy.
Místo pro tento dům bylo vybráno na zahradní parcele na rohu Nádraní třídy a Zámecké ulice, naproti tramvajovému nádraí místní dráhy. Projekt zhotovil známý ostravský architekt Felix Neumann, který budovu navrhl ve stylu tzv. nizozemské renesance.
Pod vedením moravskoostravského stavitele Josefa Zubra byla stavba zahájena v dubnu roku 1893 a kolaudována v květnu roku 1895. Nezvykle vyhlíející budova s mnoha věičkami a charakteristickou fasádou z červených cihel zahrnovala kromě reprezentačních prostor s velkým slavnostním sálem, také restauraci a divadelní sál. Slavnostní otevření proběhlo 2. června 1895 za iroké účasti představitelů města a okolních obcí, státních orgánů a spolků - v drtivé větině samozřejmě německých. Ostravtí Čei, kteří vybudovali svůj Národní dům ji o rok dříve, záhy přiřkli této budově hanlivou přezdívku "Trucburg". (Poláci dostavěli svůj dům a v roce 1907.)
Německý dům od počátku intenzivně vyuívaly ke své činnosti vechny německé spolky; kromě běných schůzí zde probíhaly vak i nejrůznějí slavnosti, plesy, konaly se tu naučné přednáky, předvolební shromádění německých stran apod. Vyhledávaná byla i zdejí restaurace, v roce 1904 byl v rozlehlé zahradě za domem, podélně k Zámecké ulici, přistavěn jetě dřevěný zahradní pavilón pro 120 hostů (v roce 1932 byl téměř o polovinu rozířen). Po roce 1918, kdy museli Němci vyklidit městské divadlo ve prospěch Čechů, slouil Německý dům i přes svoji patnou akustiku jako jediná divadelní scéna ostravských Němců.. Ve třicátých letech 20. století údajně divadlo v Německém domě patřilo mezi nejlepí německá divadla v republice a svým repertoárem, do něho začalo zařazovat i hry českých autorů, významně napomáhalo vzájemnému kulturnímu poznávání a sbliování Čechů a Němců." Zhorující se politická situace koncem 30. let vak znamenala konec těmto nadějným pokusům. Německý dům se proměnil ve středisko, odkud vycházely pouze projevy předáků Henleinovy SDP a po okupaci Československa v roce 1939 se stal pro vechny Čechy symbolem nenáviděného nacistického reimu. Proto byl hned po osvobození města v roce 1945 vydán příkaz k jeho demolici, přičem svůj někdejí spolkový dům museli zbořit sami Němci internovaní v pracovních táborech na území Ostravy
(Z archivu města Ostravy)
Eingegeben: 30.5.2007