Rosenberg - Synagoge (Romberk nad Vltavou - synagoga) - Stručná historie idovského osídlení a synagogy v Romberku
Beigetragen:
Pavel Frýdaidé snad sídlili v městečku ji ve středověku, doloeni jsou vak a v druhé polovině 17.století. V r.1746 zde ilo 13 rodin, zřejmě nejvíce idů zde ilo v r.1880 a to 53 osob, v r.1900 se k idovskému vyznání hlásilo 47 zdejích obyvatel, ale v r.1930 se hlásilo k judaizmu jen 12 občanů. idé sídlili v části zvané Latrán, pod hradem na pravém břehu Vltavy, ghetto zde je doloeno na konci 16.století a koncem 18.století zde stálo 5 domů a synagoga. Synagoga pocházela ze 17.století, byla později několikrát přestavěna. V r.1938 byl interiér zdevastován nacisty, kupodivu vak budova nebyla zbořena, ale ji v průběhu války přestavěna na bydlení. Objekt byl zbořen v r.1966. Místo není dosud zastavěno a slouí jako soukromá zahrada (pozem.parcela č.117/12 o rozloze 238 m2, kat.území Romberk n.Vlt.).
Jediným dokladem o přítomnosti idovského obyvatelstva tak zůstávají hřbitovy idovské náboenské obce. Pozůstatky starého hřbitova se nachází cca 200 m jině od náměstí a tvoří zahradu domu čp.103, pozemek stále náleí idovské obci a paní majitelka domu ochotně umoní návtěvníku prohlídku. O pozemek hřbitova je majitelkou a její rodinou vzorně pečováno. Hřbitov se nacházel za městkými hradbami, jejich torzo je u domu dochováno. Poloha hřbitova svědčí o jeho středověkém původu, snad byl zaloen před r.1480, písemnostmi je doloen a v první čtvrtině 18.století. Částečně dochovaná ohradní kamenná zeď ohraničovala plochu 522 m2 (tj.celá pozemková parcela č.45 v majetku id.obce v Praze), ke hřbitovu náleí tedy i dnení zahrady sousedních domů. Nalézá se zde okolo 30 náhrobků a jejich torz, nejstarí čitelný má být z poloviny 18.století, stély jsou vak rozmístěny poněkud chaoticky, nezachovávají jednotnou orientaci. Na ohradní zdi se nachází fragmet pamětního nápisu, který připomíná zaloení hřbitova na konci 15.století. Pohřebitě bylo téměř zničeno nacisty po r.1938, historicky i umělecky cenné stély byly pouívány hnědou spodinou k různým stavebním účelům, dodnes se tyto stély a fragmenty po městě různě nacházejí a jsou umisovány zpět na plochu hřbitova, naposledy se tak stalo před dvěma lety.
Nový idovský hřbitov se nachází přiblině 1 km severně od města, vlevo a těsně vedle silnice vedoucí na Český Krumlov. Byl zaloen v r.1883 na ploe 2290 m2 (tj.celá původní pozemková parcela č.875/2 na kat.území Horní Jílovice, majetek idovské obce v Praze), dochovalo se zde okolo stovky náhrobků z doby od zaloení hřbitova, poslední pohřeb se zde konal v r.1950. Je dochována i ohradní kamenná zeď, jen její severozápadní část i s márnicí byla zbořena při zmenení plochy hřbitova a nahrazena nevkusnou zdí z tvárnic, rozloha hřbitova je méně ne poloviční. Pohřebitě je vak opraveno a je zjevné, e se mu dostává základní péče.
Zdroj: B.Rozkoná-P.Jakubec, idovské památky Čech
Eingegeben: 11.5.2007