Vogelsang (Podlesí) - Podlesí (Vogelsang)
Beigetragen:
Martin ČejkaOsada s bývalou sklárnou a zámečkem na severním úbočí Huské hory.
Sklárna patřila snad ji v polovině 15. století k hradu Kaperk. Doloeno je to a v roce 1580, kdy zde pracoval humistr Tomá Glaser. V roce 1584 přela sklárna do majetku Kaperských Hor. V letech 1606-1610 se v ní vyráběly korálky barvy černé, modré, zelené a dalích. Koncem 17. století je připomínáno sklo duté a optické. Od roku 1726 se uvádí opět výroba korálků. Na přelomu 18. a 19. století se v huti vyrábělo hlavně duté sklo, korálky a okenní sklo. Sklárna byla vybavena vlastními rafinérskými provozy, ve kterých se výrobky zulechovaly brusem a malbou. Korálky se vyráběly a do roku 1828. Roku 1831 byla obnovena výroba dutého skla. Sklárna zanikla v roce 1891.
Poloha sklárny se několikrát měnila. Nejstarí sklárnu lze předpokládat v místě dneního Podlesí a v jeho bezprostředním okolí. Po vytěení okolního dřeva se posunula výe do svahu Huské hory (viz. samostatné heslo Stará hu u Podlesí). Patrně na konci 18. století se výroba vrátila zpět do Podlesí, kde také v roce 1891 definitivně zanikla. Ruiny poslední sklárny ukrývají stromy jině od přírodního koupalitě.
(J.Fröhlich, Archeologický výzkum skláren v okolí Kaperských Hor, Vlastivědné zprávy Muzea umavy č.3, Suice 1995, str.97-100).
Panský dům či zámek byl zaloen jako obydlí majitelů pravděpodobně na přelomu 17. a 18. století za Sebastiána Floriána Gerla, člena proslulé sklářské rodiny. Jako zámek a sídlo nájemců sklárny pak slouil a do závěru její činnosti, k čemu dolo za Schmidtů. Sklárnu se zámkem poté koupili roku 1892 Schwarzenberkové a připojili je ke svým majetkům. Za pozemkové reformy prováděné ve dvacátých letech nebyl dvůr se zámkem ji vrácen Schwarzenberkům, ale naopak odprodán soukromému vlastníkovi.
Katastrální mapa z roku 1837 zachytila Podlesí jako malou vísku, její severní část představoval popluní dvůr. Jeho jihozápadní křídlo tvořila obytná budova nepravidelného půdorysu - zámek, zbytek zástavby pak dalí obytné a hospodářské budovy. Severně ode dvora, při vjezdu, stála kaple sv. Barbory, jině ode dvora zbylá část vesnické zástavby. Vlastní zámek tvořila obdélná budova s mení obdélnou přístavbou ve dvorním průčelí a dalím přístavkem v severozápadním průčelí, vstupem orientovaná k východu, odkud se do ní přicházelo po několika stupních. Vlevo od vstupu se tyčila obdélná víka, projevující se na katastrální mapě jako drobný přístavek ve vstupním průčelí. Přístavba v severním průčelí byla někdy po roce 1837 zbořena.
V poslední fázi existence tvořila zámek patrová budova rozměrů asi 15 x 25 metrů, s hranolovou věičkou se vstupem ve východním průčelí. Ze vstupní prostory vedly samostatné vchody do okolních místností a schody do patra. V trojdílném přízemí byly v jiní části tři místnosti různých velikostí, situované jině a západně od vstupní prostory. Střední část přízemí tvořily dvě místnosti, z nich mení bývala kuchyní s dochovaným kouřovodem. Konečně severní část přízemí tvořila dalí trojice místností. Zámek slouil po roce 1945 obytným a hospodářským účelům. V osmdesátých letech vak stál oputěný a prázdný, take se během roku 1990 jako neudrovaný objekt zcela rozpadl.
(F.Musil, M.Plaček, J.Úlovec-Zaniklé hrady, zámky a tvrze Čech, Moravy a Slezska po roce 1945, Libri, 2005).
V suickém muzeu je uloena Pieta z Podlesí z počátku 16. století. Jde o pozdně gotickou polychromovanou plastiku z lipového dřeva od neznámého autora. Plastika byla při úpravách statku v Podlesí, který se stal po roce 1945 majetkem suické sirkárny SOLO, odvezena do suické továrny, kde byla určena k pouití za palivové dříví. Pozorností dělníka továrny byla zachráněna v posledním okamiku a předána do suického muzea. V roce 1961 byla plastika restaurována předním českým restaurátorem a uměleckým historikem Frantikem Kotrbou.
Ladislav Stehlík hledal v Podlesí kámen se znamením vtisknuté ruky: Za třicetileté války védové obklíčili Vogelsang a védský důstojník, opíraje se o skálu, zpupně zakřičel: "Jak málo je moné, aby tento kámen změkl, tak málo nás přiměje k útlocitu." Tu najednou povolila tvrdá skála a ruka véda se zabořila do kamene, v okamiku měkkého jako máslo. K smrti polekán nad tímto znamením, zmalomyslněl a právě vzplanuví bitva skončila úplnou porákou védů.
Dnes v Podlesí nalezneme soukromý ranč Svobodná země Vogelsang, který je provozován jako rodinná farma ve westernovém stylu, zaměřená zejména na poskytování ubytovacích slueb a chov koní, spojený s jejich následným vyuíváním pro agroturistické vyjíďky v okolí. Doplňkovým programem je zemědělská činnost - chov ovcí, koz, ale také zde můete vidět bizona amerického, ptrosa emu a dalí zajímavá zvířata.
Eingegeben: 27.4.2007