PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Devět mlýnů (Neunmühlen) - Trochu historie

Přispěl: Ondřej Vonka

Největší zbytky mlýna jsou z Novohrádeckého. V roce 2006 jsem měl tu čest podniknout oficiální výpravu do těchto končin. Jinak se sem nesmí! Je to I pásmo NP Podyjí! Dle informací co si pamatuji, tak tento Novohrádecký mlýn stál jako poslední. Kupodivu nebyl zničen ruskou armádou v roce 1948 jako ostatní mlýny, ale přirozeně dožil. Majitel ho po válce opustil, takže přirozeně chátrá a rozpadá se. Dokonce by měla být v náhonu pořád turbína!
Z jednoho dalšího mlýna se dochoval betonový bazén. Jenže jak mlýn rusáci odstřelovali, tak celý popraskal a když se teď uvažovalo o jeho využití, tak se nakonec rozhodlo o zavezení sutí a podobným odpadem.
Mimochodem u Novohrádeckého mlýna se dochovaly studny, které nejsou nijak vidět a nejsou zakryté! Bez zkušeného průvodce je to docela o hubu... takže kdyby se někdo načerno vydal do této lokality, doporučuji maximální obezřetnost!

Vloženo: 25.4.2007Komentáře a upřesňující informace


Trochu upřesnění. [Baťka 25.12.2008 22:00] | Reagovat
Z Novohrádeckého mlýna stálo již v 70 letech jen pár rozpadlých zdí. Nejzachovalejší je do dnešních dnů mlýn mezi oběma lávkami, kde dodnes stojí hlavní zdi stavení, stájí, přilehlých budov a celá stodola. Ze dvora jsou dveřni vstupy do oddělené kuchyně, pekárny a dalších místností. Samozřejmě na dvoře nechbí studna. Poslední z mlýnů, který od r. 1951 sloužil jako útvar PS byl zbořen na konci 70. let. Na nádvoří tohoto mlýnu byly také zmiňované 2 bazény, které nepopraskaly odstřely, ale již dávno skončenou životností betonu, neboť byly vybudovány ve 20 - 30 letech na říčních naplaveninách. Tolik na částěčné dokreslení, více lze najít na str. Národná park Podyjí, Šatov, Znovin Šatov.
Re: Trochu upřesnění. [Pavel Šimeček 30.5.2016 21:09] | Reagovat
Dovolte zásadní upřesnění. Novohrádecký mlýn nepatří do lokality Devět mlýnů! Ta začíná Struppovým (též Zemským) mlýnem. Novohrádecký mlýn leží mnohem dále proti proudu Dyje.
 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 51 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist