EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ĂˆeskyÈesky
Prag - Denkmal des Panzers Nr. 23 (Praha-památník tanku č.23) - Geschichte

Beigetragen: Pavel Frýda

Das Denkmal des Panzers Nr. 23 stand vor dem Justipalast am náměstí Kinských in Prag- Smíchov. Am 29.7.1945 wurde er feierlich unter Anwesenheit des Marschalls Koněv enthüllt und 1948 zum nationalen Kulturdenkmal ausgerufen. Der Standort wurde in Platz der sowjetischen Panzerfahrer (náměstí Sovětských tankistů) umbenannt. Zum Denkmal wurden regelmäßig Schulklassen geführt und den Kindern erzählt, das dieser Panzer als erster Prag befuhr. Dieser Mythos war jedoch eine weitere Lüge des kommunistischen Regimes.

Richtigerweise hätte an diesem Platz der zerschossene Panzer des Typs T-34/85 mit der Nummer 1-24 des Leutnants Gončarenko stehen müssen. Der Typ des schweren Panzers IS-2 war ein völlig neuer Panzer, der auf Befehl Stalins nach Prag gebracht wurde. Diese schweren Panzer nahmen an der Befreiung Prags überhaupt nicht teil. Aus unbekannten Gründen wurde er auch mit Nummer 23 versehen und einem roten Stern geschmückt, was der Markierung der sowjetischen Armeefahrzeuge am Kriegsende widersprach.

1991 wurde das Denkmal zunächst von Studenten mit rosa Farbe gestrichen. Kurze Zeit wurde er wieder in den ursprünglichen zustand gebracht. Daraufhin strich ihn eine Parlamentarier-Abordnung erneut Rosa an. Daraufhin wurde das Denkmal entfernt, es verschwand auch das steinerne Fundament und am Platz erstellte man eine Fontäne.

Der Panzer steht heute im Armeemuseum in Lešany, immer noch rosa angestrichen. Noch etwas für Mystiker. Nach 23 Jahren rollten erneut Panzer durch Prag und weitere 23 Jahre später wurde der Panzer entfernt.


Eingegeben: 12.4.2007



Kommentar und weitere Informationen


Dokonce se říká... [figura 4.3.2009 20:24] | Reagieren
...že tank byl pojízdný a později z obavy před možným použitím opozicí při demonstracích mu byl vyndán motor.
Re: Dokonce se říká... [Pavel Frýda 6.3.2009 12:00] | Reagieren
V době instalace na památník byl tank v pojízdném stavu, viděl jsem dokument z filmového týdeníku té doby, na podstavec tank najížděl po dřevěné rampě vlastní silou, instalace byla prováděna sovětským vojenským personálem. Jestli byl později nějak zneschopněn jsem se nikde nedočetl, ale je to pravděpodobné.
Příklad zmocnění se tanku demonstranty je znám z Maďarska v r.2006. V Budapešti probíhaly oslavy 50. výročí protikomunistického povstání a jak je v Maďarsku běžné, současně probíhaly i protivládní nepokoje. Demonstranti ukořistili z výstavy techniky použité v povstání tank T-34 a rozjeli se s ním proti kordonu policejních těžkooděnců, ti se samozřejmě rozprchli. Tank řídil starší člověk, asi 60letý, bývalý tankista základní služby. Naštěstí v nádržích vozidla bylo tak málo paliva, že s ním ujel asi jen 200 metrů....
Tank č. 23 [Vladimír 26.4.2009 18:43] | Reagieren
Fotografii tanku č. 23 na Václavském náměstí v Praze naleznete zde: http://www.vets.estranky.cz/fotoalbum/historie/praha-1945/15417
Re: Tank č. 23 [Pavel Frýda 26.4.2009 20:12] | Reagieren
Díky za upozornění, je to zajímavé.
Takto si Česká armáda váží bojových tradic [Burle Václav 11.9.2009 00:15] | Reagieren
Ano tank je uložen ve vojenském muzeu v Lešanech na nádvoří. Slouží zejména dětem jako prolézačka Je to jediný stroj, který tam rezne, rezne a rezne. Naopak fašistické stroje, tanky, transportéry, kanóny atd. jsou uloženy pod střechou, promazány a možná, že by ihned mohly hrát v některém válečném filmu. Takto si paní Parkánová váží bojových tradic vojáků z období II. světové války. Je to ostuda!!!
Re: Takto si Česká armáda váží bojových tradic [Václav Humpl 12.1.2010 09:43] | Reagieren
Jen upřesním: Růžový tank IS-2 ze Smíchova neslouží dětem jako prolézačka, tou je tuším německý Hackl (s tím si nejsem jist - uvítám připomínky) o cca 100 m dále.
Re: Re: Takto si Česká armáda váží bojových tradic [Václav Humpl 12.1.2010 10:33] | Reagieren
Doplním sám sebe: Prolézačkou je tank OT-62, v halách jsem viděl ještě asi dva v různým provedení. Takže bych pí. exministryni nic nezazlíval. Navíc toto muzeum je ukázkou vojenské techniky, nerozlišoval bych, co patřilo fašistům, co rudé armádě.
Re: Re: Re: Takto si Česká armáda váží bojových tradic [Zdeněk Pechar 14.2.2010 18:08] | Reagieren
Něco nesedí, asi jste se upsal. OT neni tank ale obrněný transportér.
Re: Re: Re: Re: Takto si Česká armáda váží bojových tradic [Václav Humpl 30.11.2010 09:32] | Reagieren
Ano, děkuji za připomenutí. OT = skutečně obrněný transportér. Ale dítě v muzeu samozřejmě označí slovem tank i německý "Kettenrad", což byla ta známá pásová motorka. A to se právě stalo ...
kkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkk [kkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkk 14.2.2010 16:34] | Reagieren
zuzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz
Ano, byl v Praze první [Václav Kašpar 14.4.2015 13:20] | Reagieren
Autor pan Frýda působí dojmem, že hledá objektivní pravdu. Nevím tedy, proč píše o typicky komunistické falzifikaci dějin. Třiadvacítka na věži tanku je opravdu doložena v centru Prahy. Film i fotografie to zachycují. Ostatně i zde je jeden portál k tomu uveden. Přijel jako první, a ne že ne.
Jestli na památníku stál jiný typ, sám pan Frýda poznamenává, že to bylo rozhodnutí sovětské vojenské správy. Za to Grebeníček fakt nemůže.
A proč by mělo být na památníku věžové číslo 24? Tento tank přece do Prahy nevjel, skončil na Klárově. Čest památce Gončarenkově!
Všechny ty "důvody", proč se s tankem později manipulovalo, až byl poslán na trestnou lavici, jsou tedy důvody zástupné. Našlo by se cokoli, našlo by se tisíc jiných příčin. Protože hlavní je nikoli číslo a místo. Hlavní je ta okolnost, že to byl tank sovětský a že až příliš dobře upomínal na to, kdo tu válku vyhrál a kdo ne.
Jakmile Sovětská armáda Československo roku 1945 opustila (se Švýcarskem jsme ve střední Evropě byli asi jediní, kde trvale nepůsobila okupační armáda některé z vítězných velmocí),
mohl si tank v duchu začít kopat hrobeček. Fyzicky ovšem až po roce 1989, kdy odvaha zlevnila a Rumlové a Černí mohli okatě vystoupit se svou dotud utajovanou nenávistí.
Je to tedy s tankem č. 23 někdy těžké, ale aspoň to není zamlžené, všechny okolnosti jsou vidět jak ve sklenici vody. Jen chtít.
Komentář k tanku č 23 [Freibauer Jan 28.2.2016 16:19] | Reagieren
Doplnění by si zasloužili i zranění tankisté,kteří se v Praze vyléčili.Jeden se jmenoval Šklovskij,druhého jméno jsem už zapomněl.Hledám je,ale marně. Z tisku se pamatuji,že slova o šrotu na vystavení měl pronést maršál Rybalko a provést změnu na vystavení nejposlednějšího modelu tanku IS( Josif Stalin ).Jinak jsem toho názoru,že činy kolem něj po roce 1989 nejsou výrazem ničeho pokrokového,jen starého bolševického hnusu.A ten nás táhne sto let ke dnu. V roce 1945 mi bylo 11 let a tak jsem pamětník,kterému se dá těžko něco "nabulíkovat"!
 Kommentar und weitere Informationen
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Vᚠemail nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Vᚠpříspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
KOMENTAR NEBYL ULOZEN !!!
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 73 do následujícího políčka:

   


Processing time: 152 msec.
IP address = 13.58.168.80
desktop version