PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Praha-Stalinův pomník (Prag - Stalin-Denkmal) - K historii stavby pomníku

Přispěl: Pavel Frýda

První dějství této tragikomedie v bolševické režii začalo 22.12.1949, kdy byla stavba megalomanského památníku sovětského diktátora zahájena. Práce na vlastním sousoší byly započaty až v únoru 1952 a celé dílo bylo slavnostně odhaleno 1.5.1955. Projekt jej umístil nad Čechův most, v jeho ose, sám podstavec byl vysoký 15 m, samotné sousoší mělo rozměry 15,5 m do výšky, 12 m šířky a 22 m do délky, vybudováno bylo z 235 žulových bloků a mělo hmotnost 117 tis. tun. Jen kvádr na Stalinovu hlavu vážil 52 tun. Do postavení monumentu ve Volgogradě* se jednalo o největší skupinové sousoší v Evropě, jeho ústřední postavou byl samozřejmě J.V.Stalin, po jeho levé ruce stáli zástupci sovětského lidu (dělník, vědec, kolchoznice a rudoarmějec), po ruce pravé pak zástupci lidu československého (opět dělník, družstevnice, výzkumný pracovník a voják). Zástupu těchto postav obyvatelstvo začalo přezdívat "fronta na maso" v narážce na tehdejší pernamentní nedostatek této základní potraviny. Náklady na tuto makabrózní stavbu dosáhly 140 mil. tehdejších korun, za něž by se dalo postavit téměř 3000 nedostatkových bytů. Hlavním sochařem díla byl Otakar Švec (nar.1891) žák Myslbeka a Štursy, vynikající umělec již předválečného období. Přihlásil se do štědře dotované soutěže (jako mnoho jiných) a ke svému překvapení vyhrál. Spáchal sebevraždu 4.4.1955, necelý měsíc před odhalením díla a asi rok po sebevraždě manželky. Motiv jeho činu tedy byl zřejmě jiný než zkáza jeho celoživotního díla, jak se později vyprávělo mezi lidmi, vždyť XX. sjezd KSSS, kde byl odsouzen Stalinův kult, se odehrával až v únoru 1956. Pomník jednoho z největších vrahů a tyranů dějin tak "zdobil" Prahu pouhých 7 let. Závěrečná pochmurná scéna tohoto truchlivého absurdního dramatu započala v listopadu 1962. Celý monument byl po částech odstřelen trhavinami, jen Stalinova hlava byla "pietně" rozbita zbíječkami. Kvalitní kamenný materiál byl použit na silnice a nepoužitelný zbytek byl nasypán do slepého ramene Vltavy u Rohanského ostrova. Náklady na likvidaci si vyžádaly dalších 4,5 mil. korun. Během destrukce byla celá oblast uzavřena, bylo zakázáno fotografovat, nicméně fotografií existuje poměrně mnoho.

*památník hrdinům II.světové války na Mamajevské mohyle Matka vlast volá!, postavený v r.1967 má ke špiče meče 85 metrů. V r.1997 jej překonal (kde jinde než v Rusku) památník Petra I.Velikého v Moskvě, který měří 96 metrů.
Vloženo: 10.4.2007Komentáře a upřesňující informace


Co psaly noviny? [Neklan 23.8.2007 15:15] | Reagovat
Možná se ptám hloupě, ale jsem mladší ročník. Zajímalo by mě, jak o likvidaci pomníku psaly tehdejší noviny. Ve vašem článku jsem to nenašel a určitě takový zásah do panoramatu města nemohly přejít bez komentářů.
Děkuji
Totalitní tisk [Pavel Frýda 27.8.2007 23:25] | Reagovat
Dobrý den mladý příteli,
já pomník matně pamatuji z občasných tehdejších průjezdů Prahou, ale byl jsem příliš malý, číst jsem tehdy ještě neuměl. Nemyslím, že by tehdejší tisk o likvidaci pomníku nějak obsáhle referoval. Když jsem se později naučil číst, získal jsem s rudým tiskem takové zkušenosti, že o nepříjemných tématech se vůbec nepsalo a když už nebylo zbytí, vyšla pouze na méně významném místě novin zpráva na pár řádek, samozřejmě patřičně upravena. Leccos si tehdejší čtenář musel domýšlet, říkalo se tomu "číst mezi řádky". Vždyť o zatčení Rudolfa Slánského (tehdy prvního tajemníka KSČ !) byla veřejnost informována pouze několika řádky. Jistě už byla o deset let později trochu jiná doba, ale v tomto ohledu se totalitní tisk příliš neměnil. Každopádně je Vaše připomínka zajímavá, budu-li mít kdy zajdu do "vědárny" a zkusím v Rudém právu z listopadu 1962 cokoliv nalézt.
dotaz [Ing. Petr Macháň 13.1.2010 13:57] | Reagovat
Dobrý den!
Bylo by možné zjistit, proč pod pomníkem byly vybudovány 2(?) patra železobetonové monolitické konstrukce? Jako staikovy se mně nezdá, že se jednalo o roznesení zatížení od vlastního kamenného bloku sousoší.
Se srdečným pozdravem
Petr Macháň
 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 91 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist