PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Město Čistá (Lauterbach Stadt) - Několik doplňků k historii města

Přispěl: Jan Kruliš, Praha

Ves Čistá je doložena poprvé k r. 1370 (Lautterbach, Leuchtenberger Lehen), kdy se zde již těžil cín. Čistá byla asi původně lénem hradu Lokte, počátkem 16. století patřila Janu Pluhovi z Rabštejna. Doly a město patřily k panství Loket, ale platy byly odváděny do Bečova nad Teplou, na jehož území bylo město vystavěno. Později Čistá připadla královské komoře, po dobu 4 let byla zastavena Štampachům jako loketské léno. Ferdinand I. potvrdil roku 1551 starší výsady města a podřídil je vrchnímu báňskému úřadu v Horním Slavkově Rok 1551 tedy znamenal potvrzení starších svobod, nikoliv založení královského horního města. Již od 80. let 16. století však význam města upadal. V době rekatolizace došlo k velké emigraci luteránských německých horníků do Saska. Těžba cínu byla zastavena v r. 1631 (je doložena již od 14. století, největší rozvoj dosáhlo dolování v první polovině 16. století, v r. 1551 se zde vyrobilo 160 těžkých centýřů cínu po 60 kg). Později se význam města zvýšil, nikoliv však kvůli těžbě. Kolem poloviny 19. století dosáhla Čistá maxima počtu domů i obyvatel (1843 - 274 domů, 2082 obyv.). Protože zůstala stranou průmyslového rozvoje dále jen stagnovala. Po roce 1945 bylo zcela německé obyvatelstvo vysídleno a po r. 1949 byla zdejší oblast beze zbytku uzavřena (vojenský prostor) a Čistá byla beze zbytku zbořena.
Jádro města tvořilo velké obdélné náměstí s kostelem. Z náměstí se rozvíjela ne zcela pravidelná ortogonální uliční síť. K severu vybíhala cesta do Lokte, k jihu do Pramenů. Kostel byl založen současně s městskou lokací, zřejmě již tehdy zaujal polohu v západní části plochy, kde potom stál mladší kostel. Město bylo téměř zcela zničeno požárem v r. 1772. Zástavba po požáru byla spíše nenáročná, často celoroubená, nebo s dřevěnými patry a štíty. Horské klimatické podmínky vedly k bednění vnějších stěn domů prkny. Užití hrázdění bylo na rozdíl od starší doby spíše výjimečné. Starší vrstvu zástavby reprezentovaly ještě za 1. republiky dva domy - Beim Keferl a Simon Haus - s náročně členěnými hrázděnými štíty. Po požáru byl také postaven na náměstí nový kostel.

Významné stavby:
Kostel sv. Michaela Archanděla pocházel původně zřejmě z doby kolem poloviny 16. století. Byl zničen požárem r. 1772 včetně tří zvonů. Nový prostý pozdně barokní kostel byl vystavěn v l. 1774-75 zřejmě na místě předchozí stavby V. Hausmannem z Teplé, kterému byla zadána i přístavba věže v r. 1777 (byla přičleněna v ose presbytáře). Kostel byl zbořen po r. 1945.
Kaple sv. Jana Křtitele na tzv. Cechu je uvedena v duchovenské fasi Tereziánského katastru (1713) a v Schallerově topografii (1785), potom zanikla a počátkem 20. stol. nebylo o její existenci ve městě nic známo.
Ölbergkapelle (v nivě Berggruben) byla postavena v 17. století. Ve 20. století již neexistovala a sochy z ní byly v malé novější kapli na hlavní ulici ve městě.

Pramen: Karel Kuča, Města a městečka v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, I. díl A-G, vyd. Libri, Praha 1996

Vloženo: 3.4.2007Komentáře a upřesňující informace


Žádný záznam

 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 95 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist