PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Chodovská Huť (Kuttenplaner Schmelzthal) - Chodovská Huť (Kuttenplaner Schmelzthal)

Přispěl: Arnošt Rybner

- až do roku 1960 samostatná obec, dnes jedna z místních částí správní obce Tři Sekery.

Obec se rozprostírá v krásné krajině 2 kilometry jižně od Tří Seker a 7,5 km jihozápadně od Mariánských Lázní.

Chodovská Huť byla založena někdy kolem roku 1687. Prvními obyvateli byli (stejně jako v případě blízké Plánské Hutě a Tachovské Hutě) chudí němečtí horníci původem z okolí Norimberku, kteří v minulosti osídlili celou oblast Třísekerska, bohatou na stříbrné a měděné rudy.

V době prosperity hornictví na Třísekersku zažívala obec výrazný vzestup počtu obyvatel. Od ukončení hornické činnosti v polovině 19. století dochází ke stagnaci, přesto má obec v roce 1900 neuvěřitelných 799 obyvatel, ale od této doby následuje pozvolný, avšak trvalý pokles. V roce 1939 je v obci evidováno 710 obyvatel a v roce 1945 pouze 622 obyvatel a 133 stavení a po odsunu Němců zůstává v roce 1947 pouze 116 stálých obyvatel!

V předválečném Šmelctálu byly tři hospody, dva mlýny a škola (vybudovaná hrabětem Haimhausenem v roce 1884, do té doby se ve vsi vyučovalo střídavě v jednotlivých domech, budova školy dosud stojí) a vlastní hasičská zbrojnice, přestavěná později na jeden z mnoha rekreačních objektů. Bylo zde několik obchůdků, výrobna drobného dřevěného zboží. Západně od vsi stávala v lese též pila na potoce Tichá.

Po druhé světové válce dochází vzhledem k blízkosti státní hranice se SRN a nedostatku obyvatelstva ke zboření většiny stavení, avšak ve druhé polovině sedmdesátých a v osmdesátých letech 20. století dochází k rychlé výstavbě rekreačních objektů, často na místech dříve zbořených domů. Dnes je v Chodovské Huti evidováno 95 stavení – z toho 67 rekreačních.


Vloženo: 31.3.2007Komentáře a upřesňující informace


Žádný záznam

 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 16 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist