PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Boněnov-kostel Všech Svatých (Punnau-Kirche Allerheiligen) - K historii kostela i obce

Přispěl: Pavel Frýda

Nejstarší zmínka o obci pochází z r.1360, kdy je v místě zmiňována tvrz, která nebyla dosud lokalizována. Ves patřila z části klášteru Teplá a z části drobným šlechticům. V okolí obce se na konci 15.století těžilo stříbro, v průběhu 2.poloviny 16.století byly části vsi spojeny přikoupením k panství Planá. V r.1929 měla obec 50 domů a 313 obyvatel (z toho 3 Češi), v r.1991 21 domů a 76 obyvatel. Ve vsi stával údajně již v r.1492 farní kostel Všech Svatých. Ve 2.polovině 17.století byla svatyně spravována protestantským pastorem. Poté byl kostel spravován z fary v Ovesných Kladrubech až do roku 1785, kdy se stal samostatnou farností, k níž naopak byly přifařeny sousední Hostíčkov a Domaslavičky. Současná stavba byla vybudována v letech 1877-1878 tachovským stavitelem J.Krausem, pravděpodobně podle návrhu architekta Ing.J.Týla, a to v pseudorenesančním stylu. Ve stavbě bylo využito poměrně velké množství náročných a pracných kamenických prvků z načervenalé žuly, jimiž jsou zpevněny nároží lodi i věže a obložen celý sokl. Dnes je kostel zříceninou, v r. 1990 se propadla klenba nad kůrem a o několik let později byl z bezpečnostních důvodů stržen i jehlancový krov věže. Boněnovský kostel není jako poměrně pozdní stavba považován za historicky cenný, ale jeho architektonická hodnota je v regionu nezastupitelná a jako každý takový objekt je dokladem píle, pracovitosti, řemeslné solidnosti i zručnosti tehdejších obyvatel. Bohužel v dohledné době zřejmě nelze očekávat záchranu této zajímavé stavby. Podle sdělení farního úřadu v Plané má kostel stále pojmenování Všech Svatých.
Při silnici pod vsí směrem k Michalovým Horám stojí zajímavá kaple Korunování Panny Marie. Stavba z první poloviny 18.století je pozoruhodná svým trojlistým půdorysem a bohatě členěnou fasádou, nezvyklou ve venkovském prostředí. Její architektonické řešení je přisuzováno, patrně právem, J.Santinimu. Kaple je dnes zpustlá a volně přístupná, její interiér je zdevastován.

Zdroj: Z.Procházka, historicko-turistický průvodce Plánsko a Tachovsko

Vloženo: 27.3.2007Komentáře a upřesňující informace


Žádný záznam

 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 89 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist