PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Radonice-Cukrovar (Zuckerfabrik Radonitz bei Kaaden) - trocha historie

Přispěl: Zbyněk Kopenec

V roce 1871 vyrostl za městem po levé straně silnice do Doupova cukrovar.Stavěl ho Antonín Kreisl z Podbořan podle dokumentace pražské firmy Daněk.Cukrovar byl schopen zpracovat za sezónu 200 tisíc q cukrovky.
Zakladatelem bylo Konsorcium odborných ekonomů a podnikatelů,ale již 16.10.1871 se majitelem stala akciová společnost složená z místních sedláků v čele s Emilem Wolfem a Josefem Runtschem.Prezidentem byl Josef Marker z Kadaně.Továrna však nebyla v činnosti dlouho.Již v roce 1910 ji odkoupilo Konsorcium cukrovarů v Čechách,výroba se zastavila a zařízení bylo dáno do klidu.

V roce 1911 koupila bývalý cukrovar firma Antonín Springer a synové z Přísečnice,ale opět se zde nic nedělo.Budovy chátraly dál,postupně se demontovalo vnitřní zařízení,a tak obec odkoupila cukrovar za 65 tisíc korun a chtěla zde rozjet nějakou výrobu.Ani to se nepodařilo.

V roce 1917 koupil bývalý cukrovar od obce princ Ferdinand Lobkovic z Vintířova za 77 tisíc korun.V roce 1920 se v budovách krátkou dobu zpracovávalo zelí,ale později byla tato výroba přenesena do nové konzervárny firmy Löbl a Fuchs.K cukrovaru patřily rovněž dva domy pro zaměstnance.

Ve služebním bytě v domě čp.145 při cestě k cukrovaru bydlel osm let účetní cukrovaru,historický spisovatel a badatel Bedřich Bernau /vlastním jménem Cyril Bačkora-1849-1904/.

Stavba cukrovaru v Radonicích byla vyvrcholením průmyslového rozvoje,plodem a následnou obětí boomu v cukrovarnickém průmyslu.Do roku1872 vzniklo v Čechách 235 cukrovarů,po skončení 1.sv.války jich bylo v provozu pouze 175.

podle knihy:Vladimír Valeš-Radonice,Mašťov a okolí

Vloženo: 21.3.2007Komentáře a upřesňující informace


Žádný záznam

 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 77 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist