PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Krupka - kostel sv. Prokopa (Graupen - Kirche des Heiligen Prokop) - Z historie kostela

Přispěl: Jan Kruliš, Praha

Kostel sv. Prokopa původně ze 13. století byl až do r. 1331 samostatným farním kostelem. Z této doby pocházelo kněžiště, střední část kostela pocházela z počátku 15. století, stavební úpravy byly prováděny i ve 2. polovině 15. století, západní trojlodní část byla vybudována v počátku 16. století. Upravován byl v letech 1643-77. Po požáru v r.1939 zachován v troskách.
Kostel je obdélníková stavba s odsazeným pravoúhlým presbytářem s hrotitými okny a původně hrotitým triumfálním obloukem. Na něm bývaly raně gotické figurální malby z doby kolem r. 1300. Střední část kostela bývala zaklenuta hvězdovou žebrovou klenbou z poč. 15. stol. Ve střední části byl dále boční hrotitý portál a hrotitá okna, hlavní římsa z profilovaných cihel. Nejmladší částí, ze 16. století, bylo síňové trojlodí, zaklenuté síťovou klenbou na štíhlé osmiboké pilíře. Hrotitá okna mají ještě zčásti dochovanou kružbu. Ve štítové stěně je hrotitý portál a 2 zazděná boční kruhová okna. Po požáru byly klenby zříceny, štít stržen a zachovalo se pouze zdivo.
Vzhledem k datu požáru stojí za zvážení, zda objekt patří do webových stránek mapujících ztráty po r. 1945.

Pramen: E. Poche a kol., Umělecké památky Čech K/O, vyd. Academia, Praha 1978

Vloženo: 19.3.2007Komentáře a upřesňující informace


Další dokumentace [Martina Sanetrníková 27.4.2007 10:53] | Reagovat
V knihovně Severočeského muzea v Liberci se nalézá rukopisný spisek (sign. 16714) od p. Wilhelma Pleiera o tomto kostele s dobovými obrázky kostela a interiéru (z roku cca 1909)
Re: Další dokumentace [Jan Kruliš, Praha 29.4.2007 20:20] | Reagovat
Děkuji za upozornění, bohužel v této době těžko najdu do Severočeského muzea cestu. Pokud byste tam měla nějaké kontakty a mohla sehnat třeba naskenované obrázky, bylo by to určitě k prospěchu věci. Hezký den, JK
 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 60 do následujícího políčka:

   

VĂ­ce informacĂ­ ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist