PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Praha - Staré Město - novogotická část radnice (Praha - Staré Město - novogotická část radnice) - K historii květnových bojů o Staroměstkou radnici 1945

Přispěl: Pavel Frýda

Na ochranu historické budovy a revolučního Národního výboru hlav.města Prahy i s vysílačem městského rozhlasu v nedaleké nové úřední budově vzniklo během povstání bojové uskupení, které prošlo bezesporu jedněmi z nejtěžších bojů povstání a právem patří mezi nejslavnější povstalecké jednotky. Uskupení velel poručík dělostřelectva v záloze Antonín Kozel, který byl hned první den povstání jmenován do funkce gen.Kutlvašrem, vojenským velitelem Velké Prahy. Na počátku bojů jádro uskupení tvořili pouze městští strážníci, policisté z 1. a 2.revíru a skupina lidových dobrovolníků a od 6.5. dvě čety vládních vojáků ze Štefánikových kasáren. Vzhledem k dalšímu stupňujícímu se náporu německých jednotek, které zůstaly izolovány v Dejvicích a zde se snažily prorazit do vnitřního města, rozhodlo velitelství "Bartoš" posílit obranu Staroměstské radnice. Gen.Kutlvašr poslal prakticky všechny zálohy, které měl v té době k dispozici: další četu vládního vojska, četu četníků, oddíl partyzánů z Hořovic, četu plzeňských policistů, 2 družstva tzv.Zpravodajské brigády a dvě čety plzeňských a pražských lidových dobrovolníků. Přes zničení historické budovy radnice, požáry a stále se opakující nájezdy německých obrněnců radniční bojovníci své úseky udrželi a rovněž městský rozhlas zůstal v provozu. K dalším problémům je třeba přičíst trvalý a zoufalý nedostatek zbraní a střeliva. Těžké boje zde ustaly až po uzavření příměří v úterý 8.5.1945 v 17.15 hod. Necelých 300 povstaleckých bojovníků pak s úžasem sledovalo sílu ustupující německé kolony, která podle dobových policejních hlášení čítala 27 tanků, desítky dalších vozidel a byla odhadnuta na 3000 osob, vojáků i civilistů. Povstalci zde měli zničit či poškodit 7 německých tanků, nebo obrněných vozidel a z boje vyřadit na 150 mužů. Na radnici padlo 19 bojovníků a v okolí celého komplexu obrany radnice potom na české straně zahynulo dalších 70 osob, většinou však neozbrojených civilistů. Povstaleckou ošetřovnou, umístěnou ve sklepeních radnice, prošlo na 270 zraněných. Velitel obránců por.Antonín Kozel byl za projevené hrdinství gen.Kutlvašrem mimořádně povýšen na nadporučíka a další bojovníci úseku po osvobození obdrželi tato vyznamenání:
23x Čs.válečný kříž 1939
19x Čs.medaile za chrabrost před nepřítelem
10x Čs.vojenskou medaili Za zásluhy I.st.
46x Čs.vojenskou medaili Za zásluhy II.st.

Zdroj: Jindřich Marek, Barikáda z kaštanů (upraveno)

Vloženo: 18.3.2007



Komentáře a upřesňující informace


Žádný záznam

 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
KOMENTAR NEBYL ULOZEN !!!
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 20 do následujícího políčka:

   


Processing time: 107 msec.
IP address = 3.19.245.64
desktop version