PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Rybník - kostel sv. Anny (Rybník - kostel sv. Anny) - K obci Rybník (Waier)

Přispěl: Pavel Frýda

Obec Rybník (Waier) by se zřejmě také dala podle kritérií stránek Zaniklé obce zahrnout do této kategorie. Z bývalé zástavby k roku 1945 zbylo pouze 18% domů. Zatímco v roce 1929 je v obci evidováno 61 domů a 533 obyvatel (z toho pouzí 3 Češi) v roce 2001 je hlášeno ve 23 obydlených domech 180 obyvatel, z domů postavených do roku 1945 zbylo jen 11 staveb. A to je do statistik obce Rybník zahrnuta jako její část nedaleká Závist, kde se většina chalup naopak zachovala v původní, nenarušené podobě. Od roku 1929 do roku 1945 autor nepředpokládá nějaký výrazný úbytek domů. První písemné prameny uvádějí v r.1621 v těchto místech při velkém rybníce ves zvanou Podkorytany a v r.1630 lokalitu nazvanou prostě "chalupy u rybníka". Zdejší velký rybník ve vlastnictví města Domažlice později zanikl a ves postavená poblíž dostala německý název Waier-Rybník. Kostel sv.Anny, fara a hřbitov vznikly v obci po roce 1780. Od roku 1825 zde pracoval celní úřad. Po roce 1948 zůstal Rybník izolován v pohraničním pásmu, většina zástavby byla zbořena a až později zde byly postaveny panelové bytovky a hospodářské objekty socialistické zemědělské velkovýroby. Dnes může obec sloužit jako odstrašující příklad osídlení, které postrádá jakékoliv urbanistické i kulturní hodnoty lidského sídliště.

Zdroj: Zdeněk Procházka, Historicko-turistický průvodce č.1 Český les

Vloženo: 10.3.2007Komentáře a upřesňující informace


Waier hřbitov [Růžena Pancířová 23.5.2016 21:16] | Reagovat
Jestli je někde snímek hřbitova ve Waieru /Rybník/ mohli by ste mi jej prosím Vás poslat?Moji prapředci by tam měli být pořbeny.
Děkuji mockrát za zprávu.
Pancířová
Rybník - hřbitov [olga zábranová 23.5.2016 22:47] | Reagovat
hřbitov ve vsi Rybník jako takový prakticky neexistuje,nebyl ani po revoluci bývalými rodáky obnoven a ani obec o to neprojevila žádný zájem.Náhrobky jsou shrnuty do prohlubně na okraji hřbitova a sousední louky a jsou pomalu zaváženy odpadky od místních obyvatel.Je to dost žalostný pohled,jen uprostřed plochy hřbitova je omšelý památník a rozpadlá lavička a kvetou narcisky.Nějaká fota současné podoby mám.
 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 90 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist