PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Proseč (Proschwitz) - Proseč (Proschwitz) - Historie

Přispěl: Petr Matoušek

Název obce Proseč (u Mimoně - nezaměňovat s Prosečí u Českého Dubu) pravděpodobně pochází z českého slova proseč, tedy prosekat, pokácet. V názvu obce je patrně zachycen její vznik, kdy na lesní mýtině vznikala a postupně se zvětšovala osídlená a obdělávaná plocha.

V době husitských válek a za velké třicetileté války byla Proseč pravděpodobně vypálena, ale vždy znovu obnovena. Při kopání základů u domu č.p. 2 (bývalý hostinec) bylo v roce 1845 nalezeno zuhelnatělé zařízení a nářadí.

V údobí války o Bavorské dědictví (1778 - 1779) projel 10. 11. 1778 císař Josef II. po cestě z Kracmanova do Hlavic přes Proseč, protože ho v Oknech na tuto cestu navedl okenský občan, jistý Eichler.

Proseč stejně jako další vsi v této oblasti je vcelku chudé na vodu. Již v r. 1894 zde byl budován vlastní vodovod. Čerpací stanici poháněly vody Zábrdky. Obyvatelé se zabývaly zemědělstvím a chovem dobytka, pěstování zeleniny, Ve vsi byla hospoda, krám, švec, tesař a řezník. Dalšími řemesly bylo ruční tkalcovství, vypletávání
sedaček židlí pro Fischlovou továrnu v Mimoni, navlékání perel pro sklářský průmysl v Jablonci n.N. a v létě pak sběr borůvek a hub v okolních bohatých lesích.

Proseč až do roku 1786 patřila farností k Hlavicím, po tomto roce k faře Jablonec u Mimoně. V obci byla vlastní kaple. Mše se zde sloužili pouze o významných dnech. Do roku 1877 byla škola v Jablonci. 1889 byla postavena jednotřídní škola s bytem pro učitele. 1908 navštěvuje školu na 50 dětí. Po 1. světové válce počet dětí poklesl, proto byla škola uzavřena. Děti navštěvují školu v Jablonci. V německé škole byla zřízena v jedné třídě menšinová česká ?škola".

Při sčítání lidu roku 1921 bylo v Proseči 50 domů, 211 obyvatel. Z nich bylo 38 Čechů a 173 Němců. Fara byla nejblíže v Jablonci. Četnická stanice, pošta a telegraf v Olšině (1,5 km). Mimoň, kde byla železniční stanice byla vzdálena 15, 75 km. Lékařskou péčí spadali obyvatelé obce Proseč do Kuřívod.

Obec zanikla při vzniku vojenského prostoru.

Vloženo: 8.3.2007Komentáře a upřesňující informace


K historii [Eduard Steun 28.11.2009 23:41] | Reagovat
Velice dobře zpracovaná historie,která čtenáři něco říká.Jen ta gramatika......Škoda!
Čerpací stanice Proseče [Jiří Chmelenský 27.9.2010 13:23] | Reagovat
Dodnes se dochovala v údolí Zábrdky, pod zaniklou obcí, obecní čerpací stanice. Dokonce včetně původního strojního zařízení, čerpadla poháněného vodním kolem. Typově se jedná o korečník na spodní vodu s dvojčinnými pumpami a tlakovým větrníkem. Celé soustrojí se dochovalo v mimořádně kompletním stavu.
Čerpadlo shodného typu lze dnes vidět v expozici úpravny vody Velký Rečkov, bylo přeneseno z obecní vodárny Strážiště. Jeho rekonstrukce není zdařilá, proto je dochované čerpadlo pod obcí Proseč unikátem.
Re: Čerpací stanice Proseče [Robert Kořínek 21.6.2011 19:54] | Reagovat
Dobrý den,
prosím Vás, nemůžete nám upřesnit, kde přesně se v údolí Zábrdky nachází stará prosečská vodárna? Zabýváme se historií vodárenství a rádi bychom toto místo navštívili. Děkujeme za odpověď, Robert Kořínek a Petra Fučíková
Re: Re: Čerpací stanice Proseče [Jiří Chmelenský 22.6.2011 21:49] | Reagovat
Dobrý den pane Kořínek, vodárna je nejlépe dostupná, jak uvedl kolega níže, v oblasti se nachází celá řada dochovaných a i doposud funkčních historických vodáren, sám jednu vlastním a spravuji. Pokud budete mít zájem, napište email a mohl bych vás seznámit s mým stavem poznání zdejšího vodohospodářství, jsem student historie a píši na toto téma magisterskou práci, publikoval jsem na toto téma a i přednášel. S pozdravem Jiří Chmelenský
Re: Re: Re: Čerpací stanice Proseče [Robert Kořínek 23.6.2011 07:14] | Reagovat
Moc díky za odpověď. Email je rob.kor@centrum.cz, určitě se ozvěte, moc se těšíme!
Valštejn [Kubla Karel 27.2.2012 11:37] | Reagovat
Mateli zájem vlastním fotografie interiéru kostela.
Re: Valštejn [Robert Kořínek 27.2.2012 11:41] | Reagovat
Dobrý den, zájem o fotografii interiéru kostela mám veliký. Email rob.kor@cetnrum.cz. Nejste náhodou z Valštejnu nebo nemáte tam chalupu? RK
Re: Valštejn [Jana Havlíková 11.2.2018 18:33] | Reagovat
Dobrý den, moc ráda bych se podívala na fota interiéru bývalé kaple v zaniklé obci Proseč. V depozitáři muzea v České Lípě je uložena dřevěná cca. 60 cm vysoká soška madony s dítětem, která by měla pocházet z kaple v Holičkách, avšak mohla by být i z Proseče... Bylo by skvělé zjistit, odkud vlastně je!
Předem děkuji a srdečně zdravím Jana Havlíková
Re: Valštejn [Jana Havlíková 19.2.2018 13:14] | Reagovat
Dobrý den, moc ráda bych se podívala na fota interiéru bývalé kaple v zaniklé obci Proseč. V depozitáři muzea v České Lípě je uložena dřevěná cca. 60 cm vysoká soška madony s dítětem, která by měla pocházet z kaple v Holičkách, avšak mohla by být i z Proseče... Bylo by skvělé zjistit, odkud vlastně je!
Předem děkuji a srdečně zdravím Jana Havlíková, email: jphavlik926@seznam.cz
Proseč [Dvořák 22.6.2011 04:09] | Reagovat
Je to mezi Zourovem a Pytlíkovským mlýnem. Vesnice Proseč je zaniklá ves v bývalém vojenském prostoru, ležící nahoře nad Zábrdkou. V ní je ještě vodárenská nádrž. K místu Vašeho zájmu se dostanete od Pinky , Těšnov a stále podél Zábrdky. Autem dojedete k úpravně vody pro Liberec ,Zourov, děle pak autem stěží ale zase jen k býv mlýnu Zourov. Pak po toku pěšky. Dobrá je mapa "Ralsko"
 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 32 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist