PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Boreček (Wandermühle) - Z historie osady

Přispěl: Pavel Frýda

Víska je uváděna údajně již 1608, podle ověřených zpráv až v roce 1713. Nejvíce usedlostí - 12 je zde zaznamenáno v roce 1945. Dnes místo zaniklé vsi lze identifikovat pouze podle zdi jednoho z bývalých domů. Poblíž stojí kříž vystavěný mlynářem Meierem v roce 1859, který byl opraven v roce 1992. U nedalekého rybníka dříve zvaného Schlepka Teich, dnešního názvu Tažný rybník, stojí v úvozu při cestě do Boru zajímavý památník. Upomíná na Josefa Peu, který se zde r.1840 zastřelil. Památník tvoří kamenný sloupek s textem a vytesána je i smrtící zbraň-lovecká puška.
Osada zanikla v blíže neurčené době a z neznámých důvodů, přestože do poměrně velkého střediskového městečka Boru jsou pouhé 2 kilometry.

Zdroj: Zdeněk Procházka, Historicko-turistický průvodce č.4 Stříbrsko a Borsko

Vloženo: 4.3.2007Komentáře a upřesňující informace


Boreček [Josef Andrle 18.7.2016 23:49] | Reagovat
Bydlel jsem v letech 1968-74 ve Vysočanech,a vzpomínám si,že někdy v roce 1970-71 tam ještě stál jeden celý dům a byl obývaný,jmenovali se Jindrákovi,ti co tam bydleli,pak se odstěhovali do Boru u tachova,a ještě tam zanechali spostu věcí,což pro nás kluky bylo něco samozřejmně jako kluci jsme tam často chodili.a tak dům se postupně rozpadl asi do současné podoby.tolik mé vzpomínky k obci Boreček
 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 37 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist