PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Frančina Huť (Franzelhutte) - Počet obyvatel

Přispěl: Zbyněk Nejezchleba

Podle sčítání lidu dne 1.12.1930 měla Frančina Huť 157 obyvatel, z toho 154 německé národnosti a 3 jiné. Češi tu v té době žádní nežili. Počet domů byl 23.
Ještě něco málo k historii: Založena byla roku 1741 jako sklárna Eliášem Zahnem - odtud také první název "Zahnhütte". V roce 1791 dochází ke změně názvu obce na Franzelhütte - po majitelce panství Františce Cukrové z Tamfeldu. Huť trvale zaniká v roce 1797. Podle dobové kroniky se jednalo o "ves zcela ukrytou v lesích", v roce 1911 měla 19 domů a 164 obyvatel; byla tu i "expozitura" školy, podléhající blízkému městečku Železná, do které tu chodilo 43 místní děti. V kronice se píše o 1 trafice. Další zmínka je z roku 1930 je uvedena výše. Od počátku 20. století se ves stává oblíbeným výletním místem rekreantů z nedaleké Železné. Pozdější doba je poněkud nepřehledná, jisté je pouze to, že po druhé světové válce došlo k odsunu zbytku výhradně německého obyvatelstva a v roce 1950 po vzniku železné opony byla vesnice pomocí těžké techniky srovnána se zemí.

Vloženo: 2.3.2007Komentáře a upřesňující informace


Žádný záznam

 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 69 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist