PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Chabařovice - evangelický kostel (Karbitz - Evangelische Kirche) - Evangelické hnutí a kostel

Přispěl: Miloš Miličevič

Koncem 19 stol. se v něm. oblastech Čech rozšířilo hnutí Los von Rom (Pryč od Říma), jež vycházelo z velkoněmeckého hnutí Georga von Schönerera. Katolická církev jím byla obviněna ze zrady němectví, za jehož nositele naopak označil protestanty. Hnutí nalezlo značný ohlas hlavně v pohraničních oblastech a jeho vnějším výrazem se stalo výrazné posílení postavení evangelické (protestantské) církve.
Vůdcem hnutí na Ústecku se stal JUDr. Anton Eisenkolb z Chabařovic a především díky jeho působení se hnutí Los von Rom na Chabařovicku značně rozšířilo. Ve městě sice již dříve žil menší počet evangelíků, hlavně úředníků saských důlních společností, ale nebyla zde ustavena ani náb. obec, ani se zde nekonaly bohoslužby.
S rozšířením počtu protestantů však rostla i jejich aktivita, a tak prvá novodobá protestantská bohoslužba se uskutečnila již na Vánoce roku 1898 v zasedací síni okresního zastupitelstva a sloužil ji ústecký pastor dr. Albert Gummi. Krátce na to byly položeny základy samostatné evangelické obce, která však v počátečním období spadala pod obec teplickou. V Chabařovicích však byla zřízena samostatná kazatelská stanice, kde působil vikář Weiss a svoji činnost zahájil i přípravný výbor pro postavení kostela. Jeho činnost přinesla v krátké době konkrétní výsledky: byly odkoupeny pozemky domů v sz. části náměstí a na jejich místě byly položeny 31. května 1899 základy nového kostela. Jelikož evangelíci byli velice aktivní, brzy se podařilo shromáždit i potřebný obnos nejen na jeho dostavbu, ale i na zakoupení vnitřní vybavení. Kostel byl postaven dle plánů drážďanského architekta Waldemara Kindlera, přičemž vlastní stavbu řídil ústecký stavitel Johann Benesch. kostel byl dokončen a slavnostně vysvěcen 14. července 1901. Patřil k prvním veřejným stavbám s elektrickým osvětlením nejen v Chabařovicích, ale na Ústecku vůbec.
K osamostatnění zdejší obce došlo 15. listopadu 1908, kdy byl instalován prví farář, kterým se stal vikář Martin Schreiber. Do čela obce byl zvolen JUDr. A. Eisenkolb, místní notář a poslanec zemského sněmu. Nová farnost krom Chabařovic zahrnovala mnoho obcí, např. Chlumec, Varvažov, Unčín, Petrovice, Telnice, Tuchomyšl či Vyklice...
Po roce 1945 sloužil církvi čs. husitské (do 1968), od 1970 do 1980 sloužil jako skladiště nábytku Jednoty; zbořen 1987 při úpravě křižovatky přesto, že byl v dobrém stavu (dokument z roku 1977 ale hovoří naopak).
Zdroje: Kol. autorů: Dějiny města Chabařovic. Chabařovice 1998 a www.kostely.tnet.cz

Vloženo: 27.2.2007



Komentáře a upřesňující informace


Chabařovický kostel [Jana Chocová 27.3.2009 20:00] | Reagovat
Zdravím všechny kdo mají zásluhu na vzniku těhto stránek a jsem ráda za každý obrázek který vidím.Chabařovice byla kolébka mé babičky (Emilie Hirschová 1912-1981)Mír.nám.136 a mé mamky (Marie Bahrová 1947-2003) celé své dětství jsem prožila vedle zmiňovaného kostela a můj názor: odešel z cesty úplně zbytečně dělal Chabařovice tím čím jsou a ten kousek trávníku jej těžko nahradí,ten kdo ho nechal sbourat se tam nemohl narodit.
datum zobření [Petr 23.6.2009 22:19] | Reagovat
Podle údaje na odkazovaných stránkách www.kostely.tnet.cz byl zbořen 23.5.1981 a ne 1987, tak nevím.?
Re: datum zobření [Miloš Miličevič 24.6.2009 11:35] | Reagovat
V knize Dějiny města Chabařovic od mž. Kaiserových je uvedeno 1987... Tak nevím :-( Každopádně 80. léta :-)
 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
KOMENTAR NEBYL ULOZEN !!!
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 64 do následujícího políčka:

   


Processing time: 43 msec.
IP address = 3.12.161.30
desktop version