PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Vintířov - starý a nový zámek (Winteritz - altes und neues Schloss) - Trocha historie

Přispěl: Zbyněk Kopenec

Panství Vintířov koupil v r.1532 Albrecht Šlik. Na místě tvrze se v r. 1544 zahajuje stavbu vodního renesančního zámku. Je hotov za 12 let, v r.1556. Zámek kvadratického tvaru s třemi okrouhlými věžovými baštami je obklopen vodním příkopem s padacím mostem. V r.1612 zemřel poslední majitel Jeroným Šlik bez dědiců a majetek připadl synovi Barbory Šlikové, Jindřichu Matyaši Thurnovi, který byl po defenestraci jmenován velitelem stavovského vojska. Po bitvě na Bílé hoře Thurn uprchl ze země. Jeho majetek byl konfiskován a Thurn byl v dubnu 1621 odsouzen v nepřítomnosti k smrti. Thurnova manželka prodala panství v r.1622 Ferdinandovi z Nagarolu,veliteli císařského vojska.

V roce 1628 se novým majitelem stal španělský generál Vilém Verdugo,který proslul svou krutostí proti Čechům.V r.1650 přešlo panství na Verdugova nevlastního syna Jana Sebastiana z Pöttingu.Když v r.1664 koupili vintířovské panství Losynthalové,přebíral Jan Ant. Losy z Losynthalu hospodářství v zchátralém stavu.

Práce na novém zámku započaly v r.1717. Jan Adam Losy dal odstranit asi tři čtvrtiny starého šlikovského zámku, ale v této době umírá. Losythalové se odstěhovali do Radonic-do budovy dnešní radnice. Zbytek zámku byl upraven na byty pro úředníky z velkostatku. Poslední Losythal zemřel v r.1781 bez potomků. Nový majitel Josef Mikuláš Windischgraetz se vrací k myšlence nového zámku přesně po sto letech-v r.1817, kdy se zahajuje stavba nového zámku podle plánů francouzského architekta Jeana Moreaua. Staviteli byli Václav Fuhra z Kadaně a Josef Siech z Mašťova, kteří dokončili střízlivou budovu klasicistního slohu v r.1822. Nový zámek byl propojen s torsem starého zámku prosklenou chodbou se zimní zahradou.

Posledními majiteli panství Vintířov byli Lobkovicové.Kníže Josef Lobkovic je koupil v r.1868. Nechal opravit zámky, většina empírových prvků byla nahrazena módními pseudogotickými, což podle názoru odborníků zámku spíše uškodilo. Zámek byl v r. 1948 znárodněn.

V letech 1953-54 zde sídlilo vedení Vojenských statků,v letech 1958-1983 tu bylo zemědělské učiliště a mateřská škola. Od té doby oba zámky chátrají. Po revoluci byly v rámci restitučních nároků vráceny dědicům Lobkoviců - paní Marii Julii Thurn-Taxisové.

V současné době jsou oba zámky ve velmi špatném stavu. Teoretickou naději na záchranu má snad jen starý renesanční zámek, který je památkově chráněn.

podle knihy Vladimír Valeš: Radonice, Mašťov a okolí

Vloženo: 8.2.2007Komentáře a upřesňující informace


Žádný záznam

 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 27 do následujícího políčka:

   

VĂ­ce informacĂ­ ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist