Hurkenthal (Hůrka) - irí pohled
Beigetragen:
Zdeněk PecharHistorie vlastníků:
V roce 1732 prodala Eleonora z Mansfeldu celé území Janovi Jiřímu Ignácovi Hafenbradlovi, jen zde postavil skelnou hu. Později svůj majetek rozdělil dalím sklářům a ti vystavěli dalí hutě. Jiří Kritof Abel v roce 1801 vechny díly koupil a spojil. Od jeho dědiců přeel majetek 12.11.1852 na kníete Hohenzollerna. Po druhé světové válce byli vichni němečtí obyvatelé vysídleni. Obec byla začleněna do VVP Dobrá voda (1952-1991)a byla celá sbourána. Kromě kaple! Nebylo to z piety slouila jako dělostřelecká pozorovatelna!
Obyvatelstvo:
Převáně německé národnosti, ke konci 19 století 38 domů s 596 obyvateli. Počátkem 20. století 350 obyvatel, v roce 1938 19 domů s 288 německými obyvateli.
Budovy:
Vlastní původní sklárna stála asi kilometr od obce, při ní byli postaveny brusírny, hladírny a zrcadlárny. Stroje byli poháněny vodou z jezera Laka, přivedenou umělým kanálem. Sklárna byla proslulá benátskými zrcadli, ta se zde vyráběla jetě začátkem 20. století. Objekt u bývalé sklárny shořel po zásahu bleskem 11.8.1925.
Pro svatbu Jiřího Krytofa Mikuláe Abela s Frantikou Urbanovou byl postaven veliký dům s velkým sálem, se spoustou zrcadel a pěti zrcadlovými okny v ceně 3000 zlatých. Svatba se konala 4.10.1836. Budova byla později přeměněna na divadlo.
Nechal zde postavit také tak zvaný Turecký dům pro obchodníky z turecka. Byl to vlastně z dneního hlediska dobrý marketingový tah, lépe se uzavírali obchody.
Stávala zde i hospoda mlýn a pila.
Kostel sv Vincenza(sv.Čeňka) nechal vystavět Ignác Hafenbradl se svými syny v roce 1788. Ignác Hafenbradl byl pak po své smrti r.1792 pohřben v kostele.
Na náhrobku měl nápis:
Zde odpočívá vzácně vzneený a vysoce ctěný pan Ignác Hafenbradl, umělecký skelmistr, prní majitel hutě na Hůrkách, které z pusté divočiny proměnil v úrodnou zem. Poctivý a věrný občan. Pravý křesan, který v prostotě srdce kráčí před bohem. Dobrodějný otec chudých a zakladatel tohoto ctihodného Boího domu jednímkadým vysoce váený a milovaný odeel do domu věčnosti 18.června 1792 v 75 roku svého věku. Čtenáři. Dnes bylo na mně. Zítra na tobě.
Jiří Krytof Abel nechal v roce 1819 přistavět tíhlou vě zakončenou cibulovitou bání. Výzdoba kostela byla skromná, na stropě lodi fraska sv.Ignáce, na stropě presbytáře motivy Kaina, Abela a Izaka. Svítilny a dva umělecké lustry ze zdejích hutí. Nejcenějí byl oltář pocházející ze zrueného kostela v dominikánském kláteře v klatovech.
Od roku 1857 zde stávala fara. Jedním z posledních farářů byl přítel Karla Klostermanna,legendární dr. Březina.
Kapli sv. Kříe(rodinnou hrobku)s kruchtou a varhanami, dal postavit roku 1820 Jiří Kritof Abele.V kryptě byli pohřbeni příslunici sklářských rodin Hafenbradelů a Abelů. K nim patřil i otec Karla Klostermanna ( Karla Abelová, dcera J.K.A. byla tchyní dr.Josefa Klostermanna). Vech 23 mumifikovaných těl bylo začátkem padesátých let přibyto na prkna a rozstříleno pohraničníky.
V dnení době je u kaple opravena. Je v ní osazen zvon smíření. Jeho provaz je vyveden ven a kadý si můe zvon rozeznít na smíření mezi lidmi.
Z farních kronik
Eingegeben: 20.1.2007