PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Vysoký kámen (Hoher Stein) - Trocha místopisu

Přispěl: Michal Urban

Půl kilometru západě od obce Kámen, téměř na hranici s Německem, leží jeden z nejpozoruhodnějších skalních útvarů Krušných hor – Vysoký kámen (774 m n. m.), zdáli připomínající zříceninu hradu. V těsné blízkosti bizarních skalisek, která se vyvyšují nad okolní parovinu o 20 i více metrů a je z nich krásná panoramatická vyhlídka, stával před válkou oblíbený výletní hostinec. Dnes po něm již není ani památky, dochovala se pouze hluboká studna.
I bez možnosti občerstvení však Vysoký kámen, chráněná přírodní památka se statutem Evropsky významné lokality, stojí za návštěvu. Severojižním směrem protažená, asi 300 m dlouhá skaliska jsou budována tmavošedými spodnoordovickými (zhruba 480 milionů let starými) drobovými kvarcity bohatými magnetitem, které jsou podstatně tvrdší než okolní fylity (krystalické břidlice), a vystupují tak z nich jako morfologicky výrazné skalní suky. Na hlavní vrchol Vysokého kamene s upravenou vyhlídkou chráněnou zábradlím se dá snadno dostat po kovových schodech. Při dobrém počasí je odtud vidět daleko do kraje: směrem na jih lze například dohlédnout na Dyleň v Českém lese, na západ na vrch Háj u Aše a na východ až na nejvyšší horu Krušných hor Klínovec.
Vysoký kámen je chráněnou památkou už od roku 1907 díky rozhodnutí kraslického okresního zastupitelstva, které zde odkoupilo téměř 6 hektarů lesa, aby zamezilo devastaci lokality v důsledku těžby kamene na štěrk v několika menších lůmcích. Vysoký kámen je nejen významnou geologickou, ale i botanickou lokalitou s mnoha druhy chráněných vyšších i nižších rostlin, zejména lišejníků. Severozápadně od vrcholu se na státní hranici s Německem dochoval historický hraniční kámen s vytesaným letopočtem 1544 a znakem českého lva ve směru do Čech a znakem zkřížených mečů ve směru do SRN. Do Německa se dnes lze z Vysokého kamene dostat po nové turistické stezce vedoucí do saského Erlbachu. Překračování státní hranice je zde povoleno v době od 1. srpna do 30. září od 6 do 22 hodin a v době od 1. října do 31. prosince od 8 do 18 hodin, jinak je přechod kvůli ochraně ptactva uzavřen.
O Vysokém kameni se vyprávějí různé pověsti. Kdysi tu prý stál mohutný hrad, který však byl proklet a propadl se do země. Ve skále mají být také ukryty velké poklady, které hlídá Bílá paní a ke kterým je přístup pouze na Velký pátek. Své úkryty tady mají mít i trpaslíci, kteří pomáhají lidem. Nedaleko od Vysokého kamene směrem na jih je prý také v zemi tajemná propadlá vesnice mrtvých. Ze zemských hlubin se zde má někdy ozývat slabé vyzvánění zvonů a nářek mrtvých.


Vloženo: 16.11.2006



Komentáře a upřesňující informace


Prosba [Luděk Jaša 4.7.2007 18:15] | Reagovat
Dobrý den, sleduji, že máte velké informace ohledně zaniklých či zajímavých míst ve Slavkovskémlese. Dlouhobě se o preoblematiku také zajímám a dávám dohromady knihu o těchto místech. Měl byste zájem o malou spolupráci či výměně některých dat? Byl bych Vám za spolupráci velice vděčný. Děkuji L.Jaša
kulturní místo [Radim Hettner 6.4.2008 21:55] | Reagovat
Ve třicátých letech minulého století se pravidelně stávalo toto místo cílem národních německých poutí z nedalekého Schonbachu, kdy panoramat byl využit jako kulisa k divadelním hrám německých autorů.
 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
KOMENTAR NEBYL ULOZEN !!!
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 72 do následujícího políčka:

   


Processing time: 27 msec.
IP address = 3.144.9.249
desktop version