Kupferberg - tvrz (Mědenec - tvrz) - Historie
Beigetragen:
Pavel BeranZaniklá tvrz ve městě, leící asi 6 km SZ od Kláterce nad Ohří a 21 km JZ od Chomutova. Město Měděnec je sice relativně mladé, nebo vzniklo a počátkem 16. století, ovem v místech, kde bylo zaloeno, se těily polymetalické rudy s obsahem mědi a stříbra ji v první polovině 15. věku. Území s dominantním vrchem zvaným dříve Kupferberg (PB: správně Kupferhübel), tvořilo součást hradu Nový umburk. Městečko vzniklo kolem roku 1520 na pokyn majitele novoumburského panství Hanue z Fictumu. Roku 1544 získali jeho část likové, jmenovitě Jindřich lik. Od té doby patřilo město dvěma vrchnostem, likovské, řídící správu jeho části z hradu Hauentejn (Horní hrad) a fictumovské, mající ústředí přímo v Měděnci. Roku 1597 ji získal jáchymovský mincmistr Krytof z Taubenreutu a po jeho úmrtí roku 1607 vdova Vorila. Od ní koupil její díl města roku 1628 Jindřich lik z Holíče, obě části města spojil a podřídil hauentejnské správě. Měděnec náleel od té doby k Hauentejnu, později k Ostrovu nad Ohří a roku 1811 opět k Hauentejnu. Samostatnosti ji nenabyl.
Měděnecké panské sídlo vzniklo pravděpodobně současně s městem kolem roku 1520, přestoe tvrz je zde výslovně připomínána a roku 1577. Poté slouilo Fictumům a jejich nástupcům jako středisko malého statku. Rezidenční funkci ztratilo pochopitelně po roce 1628 v souvislosti s připojením k Hauentejnu. Literatura se je doposud nepokusila lokalizovat. Lze důvodně předpokládat, e po roce 1628 nebylo zbořeno, ale slouilo majitelům i nadále z zajitení správy majetku. Jeliko vzniklo zřejmě současně s městem, je více ne pravděpodobné, e stávalo v popluním dvoře, který se stal nedílnou součásti městské zástavby. Katastrální mapa města z roku 1842 dokládá, e bývalý dvůr, který byl později rozparcelován, byl poloen při severním rohu náměstí, poblí kostela Narození Pany Marie. Lze přitom předpokládat, e panským sídlem bývala jeho přední část. Tedy budova dvora vysunutá do náměstí mimo jeho severní linii. Tuto teorii vyslovil jako první badatel J. Crkal a dosud nic nenasvědčuje, e by nebyla pravdivá. Dlouhá budova západně od tvrze patrně slouila hospodářským účelům, kdeto stavení vpravo bylo vyuíváno od roku 1819 jako fara. Dnes se o výe uvedených předpokladech ji nemůeme přesvědčit, nebo celá severní strana měděneckého náměstí podlehla po roce 1970 demolici. Tamní tvrz je tak opět dokladem závaný ztrát informací způsobených nepromylenou destruktivní činností bez náleité dokumentace.
(Z knihy F. Musil, M. Plaček, J. Úlovec: Zaniklé hrady, zámky a tvrze Čech, Moravy a Slezska po roce 1945, Libri, 2005)Eingegeben: 5.11.2006