PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Jáchymov - nádraží (St. Joachimsthal - Bahnhof) - Trocha historie

Přispěl: Michal Urban

Nádraží v Jáchymově by letos před Vánocemi oslavilo 110 let existence – první vlak jím s velkou slávou projel 21. prosince 1896 poté, co se místním radním podařilo získat souhlas s napojením Jáchymova na železniční trať Chomutov – Karlovy Vary lokálkou z Ostrova nad Ohří. Trať z Ostrova byla dlouhá 8 kilometrů a překonávala poměrně značné stoupání (52,6 promile), čímž si připsala primát nejstrmější adhezní tratě s normálním rozchodem na území bývalého Československa. Na trase byl před Jáchymovem i jeden krátký, zhruba 18metrový tunel. Od nádraží v Jáchymově pokračovaly koleje ještě k bývalé tabákové továrně.
Poslední pravidelný vlak na této krušnohorské lokálce projel 3. srpna 1957. Dnes je na místě někdejšího jáchymovského nádraží park a z celkové trati se dochovaly pouze první tři kilometry mezi Ostrovem a Dolním Žďárem, které byly využívány jako vlečka pro Škodu Ostrov (zde se vyráběly trolejbusy, které od roku 1963 až do 28. července 2004 jezdily po zkušební trase mezi Ostrovem a Jáchymovem). Patrné je dodnes i těleso železniční trati mezi Dolním Žďárem a Jáchymovem a rovněž jáchymovský tunel existuje (lze si jej prohlédnout na www.zeleznice.czechian.net).


Vloženo: 28.9.2006Komentáře a upřesňující informace


Cyklostezka [Miroslav Landa 18.2.2013 17:59] | Reagovat
V roce 2012 se začala stavba cyklostezky po tělese bývalé trati.
Zájem o zaniklé osady [Karel Matejovsky 20.2.2013 17:02] | Reagovat
Poucen knihou od: Jana Kopelentova Rehak, Czech Political Prisoners, Lexington Books, USA; prosinec 2012
 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 58 do následujícího políčka:

   

VĂ­ce informacĂ­ ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist