EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ĂˆeskyÈesky
Leskovice (Leskovice) - Leskovice – upřesnění současného stavu

Beigetragen: Miloš Hlávka

Konečně se mi podařilo obec navštívit osobně (dosud jsem pouze několikrát projížděl vlakem), mohu dodat další podrobnosti.

Válečnou zkázu obce (kterou nacisté nestihli zcela dokončit pro příjezd Rudé armády) přečkalo asi pět stavení na východní straně někdejší návsi, kaplička, dále několik budov poblíž nádraží (staniční budova, sklad, hasičská zbrojnice, škola a asi dva obytné domy, asi dva domy západně od někdejší návsi a možná nějaká stavení mimo souvislý intravilán obce. Pomník obětem masakru (celkem 25 obětí) se nachází v místech, kde asi stávala západní strana návsi. Při poválečné znovuvýstavbě obce byly chalupnické usedlosti umístěny na západní stranu intravilánu (zhruba severně od nádraží), středně velké usedlosti (aspoň dle mého odhadu) po obou stranách silnice do Litohoště (směrem zhruba na SSV) a zřejmě nejbohatší statky v asi stometrovém odstupu od silnice do Moravče. Všechny usedlosti byly vybudovány podle typizovaných projektů – základní typy byly asi tři, k modifikacím došlo na začátku a na konci poválečné zástavby silnice k Litohošti.
Budovy z poválečné znovuvýstavby obce se zachovaly v takřka intaktním stavu, pozdější úpravy se většinou omezily na výměnu oken, případně na změnu využití některých místností (v důsledku kolektivizace zemědělství). Asi nejzávažněji byl změněn druhý statek při silnici k Moravči, u něhož byla zbořena větší část hospodářského zázemí (kůlna a stodola) a naopak podkroví bylo rozšířeno o další obytné místnosti.


Eingegeben: 26.8.2006



Kommentar und weitere Informationen


Upřesnění [Vladimír 4.5.2008 23:07] | Reagieren
Máte zkreslené informace. Válečnou zkázu nepřerušila Rudá armáda. V sobotu 5.5. byly vypáleny dva statky a komando odjelo. 6.6. brzo ráno přijelo druhé komando a ti systematicky vypalovali jednotliové domy a koho našli tak je zlikvidovali, v některých případech i brutálně. Odpoledne už byli Němci pryč a do Leskovic přijeli z okolních vesnic hasiči, jenže už neměli co zachraňovat. Rudá armáda přišla asi o 2 nebo 3 dny později. Ke konfliktu v leskovicích vůbec nemuselo dojít kdyby několik horlivých hlav si nemyslelo, že Němci už nejsou nebezpeční.
Re: Upřesnění [Miroslav Habich 22.10.2011 20:22] | Reagieren
Chtěl bych něco vědět o rodině Hrdoušků,rodinný domek měli u tratě..Ale více nevím.
Re: Re: Upřesnění [Vladimír Valouch 2.8.2014 21:52] | Reagieren
Hrdouškovi byli v Leskovicích troje. Jedni bydleli hned na počátku dolních Leskovic na pravé straně cesty, druhý byl o kousek dál po levé straně. Třetí bydlel úplně na konci, za války dělal starostu
Upřesnění [Petr 19.9.2008 14:02] | Reagieren
Pro upřesnění: Hasičská zbrojnice je novodobá stavba, škola v Lekovicích nebyla, je to bývalý hostinec u hlavní cesty. Domy které se podařilo obnovit byli jen 3, jsou to ty na východní straně návsi, jediné domy v klasickém stylu s uzavřenými dvory ve vsi. Ten druhý statek ve směru na Moraveč přišel o svou stodolu při požáru někdy před 4mi(?) lety.
fotky a informace [Michal K. 10.7.2013 21:15] | Reagieren
Dobry den bydlim zde v leskovicich a schanim dobove fotky a nejake informace a planek drivejsich leskovic docela me to zajima historie diky.
Leskovský dvůr. [Josef Exner 7.10.2021 23:14] | Reagieren
V matrice oddaných jsem našel zápis o svatbě sestřenice mého dědečka z 20. června 1889. Otec ženicha byl František Veselý, obuvník v Polničce č.54. Matka ženicha byla dcerou Josefa Sobotky z "Leskovského dvora". Obec takového jména jsem nenašel, ale narazil jsem při hledání na Leskovice, které jsou asi 45 km od rodiště ženicha. Neví někdo náhodou, jestli ty dva názvy spolu nesouvisí? Jestli ano, předem děkuji za zprávu.
Re: Leskovský dvůr. [Miloš Hlávka 8.10.2021 07:24] | Reagieren
Zkoušel jsem najít Leskovský dvůr v Mezisíti a zdá se, že s těmito Leskovicemi nemá kromě podobného názvu nic společného. Tento výraz jsem objevil na webu obce Hamry nad Sázavou, které se nacházejí v těsném západním sousedstvím¨Žďáru nad Sázavou (a v letech 1975-1990 k němu byly připojeny). Ta zmínka je zde: https://www.hamryns.cz/o-obci/historie-obce/ Cituji: "O něco později se rozrůstá i dvůr vzniklý z fiklovského hamru na území dnešních Dolních Hamrů. I ten po většinu času patří žďárským cisterciákům, patří k němu tzv. Leskovský dvůr, podle kterého se dodnes jmenuje místní část Leskovice. Leskovský dvůr se v archivních materiálech poprvé zmiňuje v roce 1635." Zmíněné Leskovice v Hamrech nad Sázavou pod tímto názvem na webu mapy.cz nenajdeme, nejsou ani vedeny jako část obce, podle mapky vydané obcí (https://www.hamryns.cz/wp-content/uploads/2015/04/Hamry_mapa_2015.pdf) je to jižní část Dolních Hamrů. Zkusil bych tedy hledat hlavně tam.
<BR>
<BR> Pro úplnost: kromě Leskovic v okrese Pelhřimov postižených za II. světové války a Leskovic v Hamrech nad Sázavou existují ještě Leskovice, které jsou součástí městyse Radomyšl v okrese Strakonice.

P.S. Ono to do sebe docela slušně zapadá - z Polničky do zmíněné části Hamrů nad Sázavou je to nějakých 8-9 km pěšky, tudíž ženich to za nevěstou neměl až tak daleko.
 Kommentar und weitere Informationen
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
KOMENTAR NEBYL ULOZEN !!!
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 99 do následujícího políčka:

   


Processing time: 62 msec.
IP address = 18.191.223.253
desktop version