PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Mokrsko (Mokrsko) - Mokrsko

Přispěl: Miloš Hlávka

Osada (patřící původně pod sousední Prostřední Lhotu, po slučování obcí za reálného socialismu osada obce Chotilsko) leží na úbočí Veselého vrchu (488,9 m), při silnici z Prostřední Lhoty do Čeliny (a dále na Cholín a do Sedlčan). V útrobách Veselého vrchu se nachází ložisko zlata, jedno z největších (ne-li vůbec největší známé) ve Střední Evropě, odhady hovoří až o 120 tunách. Zásadním problémem je to, že kov je v hornině poměrně rovnoměrně rozptýlen, což by znamenalo jednak povrchovou těžbu, a tudíž likvidaci vsi a postižení okolí, jednak použití kyanidového loužení – a tedy hrozbu zamoření životního prostředí.

O těžbě se vážně uvažovalo již za minulého režimu, po roce 1989 hrozilo, že licenci na průzkum ložiska dostane nadnárodní společnost Rio Tinto Zinc, resp. její tehdejší česká filiálka Mindev (a že by ta firma nechtěla zůstat jen u průzkumu, je víc než pravděpodobné). Díky občanskému odporu kolem poloviny 90. let bylo největší nebezpečí zažehnáno a později byla poblíž vrcholu Veselého vrchu vybudována kovová konstrukce sloužící jako telekomunikační věž a rozhledna. Vzhledem k současným cenám zlata na světových trzích a velikosti ložiska však nelze vyloučit, že v budoucnu snahy o jeho vykutání opět ožijí, a osadu tak lze nadále počítat mezi (potenciálně) ohrožené lokality.

Vloženo: 12.8.2006Komentáře a upřesňující informace


Žádný záznam

 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 37 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist