PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Mrlina (Totenbach) - Totenbach - trocha historie

Přispěl: Michal Urban

Dnes neexistující samota Totenbach (též Todtenbach) patřila v minulosti k části Bludné spadající pod Potůčky a čítala šest domů, ve kterých podle sčítání lid z roku 1930 žilo 41 obyvatel. Skupina roztroušených chalup ležela na východním úbočí Blatenského vrchu po obou stranách Blatenského příkopu, a to poblíž křižovatky cesty z Bludné do Hájů s tzv. Železnou cestou, vedoucí dále na Stráň a Potůčky. Chytilův místopis (1921) zmiňuje pro Totenbach i český název Mrlina, ten se však nikdy neujal a není používán ani na mapách.

Podle starších mapových podkladů stávaly zřejmě v minulosti na Totenbachu ještě další objekty, a to těsně nad Blatenským příkopem nad propadlinou železnorudného dolu Maria Himmelfahrt (Nanebevzetí Panny Marie). V tomto případě šlo však nejspíše o provozní budovy dolů.

Vznik Totenbachu souvisí s hornickou činností na počátku 16. století (viz blíže v textu o Bludné). V popisech lesů panství Schwarzenberg z roku 1532 se v těchto místech uvádí lesní úsek Totenbach nazvaný podle potoka, který pramení v sousední bažinaté oblasti Mutheide (pod Blatenským vrchem) a po překřížení Blatenským příkopem pokračuje dále severozápadním směrem a ústí v Luzích do Černé. Podél potůčku Totenbach (Mrtvý potok) byla v minulosti založena řada významných dolů na železnou rudu (krevel), které sledovaly průběh tzv. Bludenské žíly. Kromě již zmíněného dolu Maria Himmelfahrt šlo například o důl Hilfe Gottes (Pomoc Boží) těsně pod začátkem Železné cesty, František (mezi Totenbachem a Luhy) a mnohé další, které byly odvodňovány hlubokou dědičnou Františkovou štolou vedoucí z údolí Černé u Luhů. Bludenská žíla byla často protínána žilami s obsahem cínovcem, které byly v minulosti rovněž předmětem čilé těžby. Těžba železných rud probíhala až do poloviny 19. století a krátce ještě za první světové války. Podle Heimatbuch Landkreis Neudek (1978) se ruda tavila přímo v Totenbachu a zpracovávala se dále v železárnách v Nejdku na tyčovou ocel, z níž se vyráběly lžíce.

Těsně na začátku Železné cesty (na její levé straně při chůzi z Bludné, naproti šachtě Hilfe Gottes) stával v Totenbachu železný kovaný kříž, o jehož původu nejsou známy bližší podrobnosti. Údajně byl tento kříž vztyčen na místě, kde během třicetileté války zahynul švédský generál.


Vloženo: 6.8.2006Komentáře a upřesňující informace


Žádný záznam

 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 79 do následujícího políčka:

   

VĂ­ce informacĂ­ ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist