PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Doupov (Duppau) - Městský znak

Přispěl: Jiří Kripner

Původ městského znaku je zahalen tajemstvím. Neví se dobře, kdy vlastně vznikl, ani za které vrchnosti. Chybí totiž doklady, které by historii znaku nějakým způsobem objasnili. Známé jsou dvě podoby městského znaku, z nichž vznik toho původního (později polepšeného) snad osvětluje tato tradující se pověst. Podle té jeden z prvních doložených členů rodu Doupovců Jan Jiří, povoláním mlynář, vymýtil v roce 1118 les a postavil domy. Při stavění základů našel pohanské obětní hrnce a jeden z nich dal proto novému místu do znaku spolu se třemi bílými růžemi. Bílé růže prý připomínaly katolickou víru a modré pole štítu mělo údajně připomínat místní potok.

Pelant, Jan : Znaky a pečetě západočeských měst a městeček, Západočeské nakladatelství, 1985, str. 262-263 + příloha

Čarek,Jiří : Městské znaky v českých zemích, Academia Praha, 1985, str. 400 + přílohaVloženo: 25.6.2006Komentáře a upřesňující informace


Doupov cz - Tuppanstadt D. [A.Albrecht Klingenberk 7.3.2015 16:09] | Reagovat
Zmínky o tomto městečku jsou již s 9. stol.n.l. osada byla založena Hirzo starším jako lokátorem s rodu Klingenberků Saských sídlo Mohutz .Erb města asi povýšéného Wenzel I.na město je trochu paskvil.Hlavně nepochopení. Základ je dělený štít stříbrný a modrý(zlatý a černý) přes něj tři roze(růže) může být i postava sv.Štěpána,nebo pták (kos)- ten pochází s Jindřich I. Ptáčník.Klenot : je většinou římské kolo o šesti loukot znak Saských kurfiřtů nebo pták.Vlajka : dvě barvy žlutá až oranžová // černá - až hnědá - červená.Parton města sv.Štěpan a Kristofer.Zakladatetel lokátor Hans Dietr zvaný Hirzz Klinberk(Klingebberk) pochován v klášter Goldenkrone.
K osobě zakladatele lokátora Hürzz(Jelenovi) [A.Albrecht Klingenberk 7.3.2015 16:22] | Reagovat
Po konfliktu na cisařském německém dvoře přešel sám bez družiny k mladičkému Václav I. spíš jako člen královské družiny.Ovšem také jako hlavní finančník.Aby se mu peníze navrátily začal kolonizovat Saskou kotlinu(čechy),převážně zločinci vykoupenými s německých měst od radnic jako dlužníky a od katů.Nakupoval lid v Lužici,sasku,Bavorsku,Švábsku,Korutnanech a Moravě pro Moravany kterých území Saské kotliny bylo.Jako první kolonizoval dnešní Jižní Čechy.Dosadil Bavory jako správce.Hürzz Přizval své početné příbuzenstvo které na Moravě zdomácnělo.Rozrodilo se zde na Janovice a Benešovice ..............
 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 95 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist