PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Rybáře - Knolka - Rolava - Japonský pavilónek (Fischern - Porzellan Fabrik Japannischer pavillon) - od p. Jáchymovského

Přispěl: Libor Huml

V roce 1842 koupil karlovarský obchodník Karl Knoll pozemky a dílnu na výrobu kameninových rour v Rybářích u řeky Rolavy, kde zřídil plavírnu kaolínu pro porcelánky v Karlových Varech a okolí. V podnikání se mu dařilo a za čtyři roky vybudoval také malou porcelánku se dvěma pecemi, v níž se vyráběly hrnky. Po dvaceti letech byla již na rozcestí v Rybářích prosperující továrna na porcelán se čtyřmi kruhovými pecemi. Vyráběly se zde lázeňské pohárky, figurální porcelán a servisy pro hotely v Karlových
Varech. Výrobky měly dobrou jakost hmoty, výtvarná úrověň však nevybočovala z průměru běžného pro tuto dobu.
V době rozkvětu zde byla práce pro 300 - 320 zaměstnanců, v době hospodářské krize v roce 1938 zde pracovalo 190 lidí. Po smrti Karla Knolla v roce 1868 převzali podnik synové Adolf, Karel a Ludvík, kteří rozšířili výrobu a mimo užitkový porcelán vyráběli i luxusní barevné a malované zboží.
K továrně patřil také porcelánový pavilónek v japonském stylu, který stál na ostrůvku na dnešním koupališti Rolava (v roce 1945 již nebyl udržován, porcelánová výzdoba byla do roku 1953 někým neznámým sejmuta. - to již shnilá dřevěná konstrukce byla zřejmě stržena) a vlastní vzorkovna s možností nákupu zboží. Objekt vzorkovny stojí v areálu dodnes, prošel řadou stavebních úprav (k horšímu) a
v současné době je již ve značně zchátralém stavu.
Od 1.1.1946 byla porcelánka zestátněna a zařazena do národního podniku První česká továrna na porcelán Karlovy Vary. V letech 1949 - 1951 byla "knolka" pro zaostalost a nerentabilnost z tohoto národního podniku vyřazena a objekty začaly být využívány jako sklady. K tomuto účelu sloužily až do roku 1990.


Vloženo: 24.6.2006



Komentáře a upřesňující informace


smutný konec pavilonku [I. Schafer 9.11.2007 13:51] | Reagovat
Pavilonek nebyl rozkraden a zničen v r.1945,ani nebyl rozebrán a ukraden sovětskou armádou jak bylo a je tendenčně v některých publikacích uváděno.
Skutečnost je v tomto případě trochu jiná.
Přikládám fotografie pořízené v r.1950.Je na nich můj bratr ročník 1947.Jak je zřejmé pavilonek stojí ,dokonce jsou zavřeny dveře a okna jsou na svém místě.I "zlatokopům" stavba odolala.Opatrné a pracné snímání obrazových porcelánových obkladů a vnitřní porcelánové výzdoby stropu patrně nebylo nic pro ně.
Zvláště výzdoba stropu byla unikátní.Byla tvořena porcelánovou vegetací, vymodelovanou a vybarvenou do všech podrobností včetně listů,okvětí,pestíků a tyčinek.
Nosnou konstrukci stavby tvořil dřevěný skelet.Od poloviny války nebyl pavilonek udržován.Začalo zatékat střechou a dřevěná konstrukce byla napadena hnilobou a houbou.Křehká stavba zůstala bohužel celých 10let bez údržby a v r.1952 byla nosná konstrukce v tak špatném stavu že nakonec bylo rozhodnuto o demolici (možná že v archivu města by se k tomu něco dalo najít) Vandalové dokonali dílo zkázy opuštěného objektu.A tak zchátralý a vytřískaný pavilonek byl oficiálně ztržen někdy v r.1953.
Re: smutný konec pavilonku [Libor Huml 9.11.2007 16:06] | Reagovat
Vaše fotky nemohu najít. Moc Vám děkuji za zprávu, já v té době nežil. Řekl mi to pamětním.
Pokud byste mi poskytl Vaše foto rád se odměním. Libor 607822005
Re: Re: smutný konec pavilonku [ischafer 9.11.2007 17:00] | Reagovat
Dobrý den,
fotografie jsem zaslal p.Beranovi,myslím že se objeví na obrázcích
 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
KOMENTAR NEBYL ULOZEN !!!
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 54 do následujícího políčka:

   


Processing time: 132 msec.
IP address = 3.144.113.172
desktop version