Historie Vitína- Wittine [Frantiek Černý 15.3.2021 16:46] |
ReagierenOsada Vitín byla zmiňována ji v roce 1397, ale osídlena byla zřejmě ji v 10 století. V roce 1882 zde bylo 17 usedlostí, ve kterých ilo 120 lidí. Jetě v roce 1944 zde bylo uváděno 19 usedlostí. Pod těchlovickou kolu patřila i jednotřídka ve Vitíně, kterou navtěvovalo 10-15 dětí. Mezi dneními ruinami jsou i zbytky výletní hospody Frohe aussichg, neboli Radostná vyhlídka. Toto místo bylo hodno svého názvu, nebo výhled odtud do labského údolí byl úchvatný. Pivo se do tohoto hostince dováelo z Velkého Března vlakem do Verneřic, odkud si jej hostinský odváel koňským povozem do Vitína.
Vitín byl v minulostí známý svými hruňovými a vestkovými sady, jejich plody se vyváely lodí po Labi a do Hamburku. Ovoce, které zbylo, se vyuilo destilací. V sadech pracovaly předevím eny, mui pak obvykle pěky docházeli do měďárny v Povrlech.
"Osada měla vlastní elektrárnu a kadý zemědělský objekt měl svůj trkač, zařízení, které přivádělo vodu do obytné části usedlosti a do stájí,"
"Obyvatelé Vitína německé národnosti byli odsunuti do východní i západní zóny Německa v létě 1946 spolu s malobřezenskými německými obyvateli,"
Mezi zaniklými obcemi na Ústecku vyniká Vitín tím, e byl po odsunu prakticky jako jediný znovu osídlený. Místo Němců zaujali váleční veteráni, kteří působili v armádě Ludvíka Svobody.
"Moc se jim tam nedařilo. Byli to větinou idé z Podkarpatské Rusi. Neuměli ale hospodařit a popouzeli je komunisté, e je Stalin pole na Sibiř. Zaloili zde i vlastní samosprávu. Předevím prosazovali výstavbu silnice, která by spojila Vitín s okolním světem. Tento záměr nevyel, tak se noví obyvatelé postupně přestěhovali jinam.
Od r.1952, byla osada téměř oputěna. Drel se zde jen poslední obyvatel jménem Kneiper a do roku 1965, od té doby osada jen chátrala.
V dubnu 2014 prodal Český stát osadu Vitín o rozloze 8484 m2 za cenu 450 000,-Kč místnímu zemědělci.