Nemanice (Wassersuppen) - Nemanice
Přispěl: Vladimír Minaříkdevastovaná vesnice v široké kotlině Nemanického potoka odtékajícího do Bavorska, od vnitrozemí oddělené hřebenem Haltravy. Vesnice byla založena na konci 16. století městem Domažlice. I přesto že zdejší životní podmínky byly tvrdé (což vystihuje německý název místa "Wassersuppen"), vesnice se v 18.-19. století značně rozvíjela. Před válkou zde žilo přes 1000 obyvatel a Nemanice byly významným lokálním centrem příhraniční oblasti. Kromě zemědělství a řemesel zde existoval i drobný průmysl. Na poválečný vývoj měl velmi nepříznivý vliv odsun a především pak zřízení hraničního pásma po roce 1948. To udělalo z Nemanic izolovanou a zcela nepřístupnou ves v těsné blízkosti příhraničních zátarasů. V tomto období zaniklo přes 80 procent zástavby a ve stejné míře ubylo obyvatel. I když se stav Nemanic po roce 1990 částečně zlepšil (např. byl opraven zpustlý kostel), jsou i nadále nevzhlednou směsicí zbytků původní zástavby (často ve špatném stavu), několika bytovek postavených v období socialismu a nezbytného areálu bývalých kasáren. Vloženo: 3.5.2006
Komentáře a upřesňující informace Odpověď [Josef.Perlovsky 29.2.2008 20:27] | ReagovatJe to pravda, já jsem do Nemanic jezdil jako děcko od 70. let, vždycky nás stavěla hlídka PS, museli jsme říct za kým jedeme. Naštěstrí jsme tam měli hromadu příbuzných stejného jména, tak to bylo bez problémů. Jako děcko jsem si tam ale hodně užil, je fakt, že kolem silnice v těsném sousedství obce byly "dráty", takže se mohlo chodit pouze na jednu stranu, za dráty se nesmělo. Ale jinak mám na Nemanice ty nejlepší vzpomínky. Re: Odpověď [Pavel Jadlovský 23.6.2009 17:34] | ReagovatMusím podotknout, že za "totáče"v Nemanicích byl docela pořádek.Jeďte se tam podívat dnes.PS:Pepo rád na Tebe vzpomínám. Nemanice [Hana Podestátová 16.8.2009 20:08] | ReagovatProjížděli jsme tudy do bývalých osad Pila, Mýtnice. a dojem-místo pro sestěhování menšiny.ghetto Černá Řeka [stanislav rfubáš 17.7.2010 17:27] | ReagovatDobrý den,hledám nějaké informace o historii k obci,či osadě s názvem Černá Řeka.Leží nedaleko Nemanic na druhé straně hlavní komunikace na hraniční přechod Lísková.Po levé straně této komunikace je to poslední osídlené místo na českém území.Dost mě překvapilo,že na Vašich stránkách není o tomto místě ani zmínka.Nedávno jsme na Černé Řece koupili domek.Jedná se o původní kulturní centrum této osady,bývalý hostinec,po té kulturní dům a po té knihovnu.Od místních usedlíků jsem se dozvěděl o zaniklé sklárně,největším podniku na toku Černá řeka a o souvicejících archeologických pracích v této osadě.Z jiných pramenů jsem se zase dozvěděl o největší barykádě na domažlickém okrese vystavěné na hlavní komunikaci Lísková-Domažlice na konci druhé světov é války.Jedná se o velmi krásné a klidné místo v podhúří Českého lesa do kterého bychom rádi vrátili trochu kulturního a historického vědomí.Doposud získané informace zatím nestačí k souvislejšímu obrazu o životě na tomto místě. Jestli mě můžete nějak pomoci předem Vám děkuji.Rubáš Re: Černá Řeka [Judith Šafaříková 5.12.2011 19:37] | ReagovatVážený pane Rubáš, starou fotku místa najdete na rakouském googlu pod heslem historische datenbank boehmerwald, třeba je tam i Váš domek?
Jsou tam úplné poklady, částečně i v čj. Něco možná najdete pod Kohoutím křížem. Držím palce, sama vím, že to není jednoduché.
Zdravím, J.Šafaříková Franz Shuss, nebo František Šůs [Josef Doškář 3.4.2016 10:34] | ReagovatTento rakouský voják padl jako rumburský vzbouřenec v květnu 1918 v tehdejší Haidě, dnes N. Boru.
Měl by zde mít umístěnou pamětní deku, případně hrob. Prosím o jakoukoliv informaci. Zdraví a děkuje Josef Doškář z N. Boru
Komentáře a upřesňující informace
|