PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Pleš (Ploss) - Pleš

Přispěl: Vladimír Minařík

vesnice byla položena nedaleko státní hranice na odlesněné náhorní planině, které od východu dominuje vrch Velký Zvon, nejvyšší v této části Českého Lesa na našem území. Již v 16. století zde existovala sklárna, samotná osada vznikla počátkem 17. století. V roce 1930 zde žilo přes 700 obyvatel (s okolními osadami přes 1000), čímž byla Pleš největší za zaniklých příhraničních obcí na Domažlicku.

Po roce 1945 probíhalo dosídlování opuštěné horské obce jen velmi pomalu a definitivní konec pak znamenalo zřízení hraničního pásma v 50. letech. Všechny stavby byly zbořeny až na hájovnu a bývalý horský hotel přestavěný na kasárna PS. Nájemcem hájovny byl určitý čas J. Zika, legendární pašerák, zastřelený na počátku 50. let nedaleko odsud při pokusu o přechod hranice. V 70. letech pak byly hraniční zátarasy posunuty dále do vnitrozemí a prostor Pleše se tím ocitl za dráty, proto byla postavena nová kasárna nedaleko odtud u rovněž zaniklé vsi Václav a plešská kasárna zbořena až na bývalý hospodářský objekt který přežil až do 90. let. Dnes je jedinou udržovanou stavbou bývalá hájovna, upravená po roce 1990 na hostinec. Z ostatní zástavby zůstávají jen nevýrazné zbytky základů, viditelné zejména v horní části vsi ve svahu pod býv. hřbitovem. Zde je také socha sv. Jana Nepomuckého, obnovená po roce 1990.

Pleš měla také dva kostely - starší kostelík sv. Jana Křtitele byl založen r. 1684 na návrší na severním okraji vsi, později několikrát upravován. Po vybudování kaple níže na návsi se z kostelíka stal hřbitovní. Kaple na návsi pak byla počátkem 20. století zbořena a nahrazena pseudogotickým kostelem P. Marie. Oba kostely byly zničeny v 50. letech stejně jako hřbitov. Po roce 1990 byl hřbitov pietně upraven a přitom upraveny také kamenné základy vyznačující půdorys kostela sv. Jana Křtitele (vlevo od vchodu). Kostel P. Marie zanikl beze stop, stál při průjezdní cestě a jeho přesné místo není dnes v křoviskách rozpoznatelné.

Částí Pleše byl také Rabov, což byla odloučená skupina domků východně při silnici na Václav, dnes rovněž zaniklých. Okolí Pleše je dnes využíváno pro pastvu skotu.


Vloženo: 28.4.2006



Komentáře a upřesňující informace


ples [petr vacha 18.7.2006 21:11] | Reagovat
dobova fotografie se nachazi na nastence u hrbitova.je skoda ze zde se neobjevila,ale jinak je to dobre.
Dobové fotografie [Pavel Frýda 12.1.2007 20:46] | Reagovat
Dobové fotografie Pleše před zničením existují ještě v historicko-turistickém průvodci Český les č.1 Domažlicko, autora Zdeňka Procházky, nakladatelství Český les z r. 1992. Na straně 48 je vyobrazen hřbitovní kostelík sv.Jana Křtitele a na straně 140 jsou dva různé pohledy na původní obec. Na Pleši jsem dvakrát byl, na obnoveném hřbitově mě docela udivil staře vypadající náhrobek faráře, který zemřel v padesátých letech (?). Těsně za hranicí na německé straně stojí památník zničené obci Ploss, kam zřejmě chodili bývalí obyvatelé vsi vzpomínat v době kdy byla hranice uzavřena.
Re: Dobové fotografie [Pavel Frýda 17.2.2007 20:36] | Reagovat
S dovolením jsem ty dobové fotografie naskenoval a vložil.
Pleš v období železné opony a roty PS [Petr Bílek 27.11.2010 13:19] | Reagovat
Traduje se, že za ostrahy hranic pohraniční stráží, chodilo několik péésáků na pivo do nedaleké bavorské hospody ve Friedrichshangu. Na to si dobře pamatuje dosud žijící majitelka hospody tzv. "Černá Máry", za kterou mj. chodil i hajný Zíka. Tito vojáci prý za pivo platili proviantem, jednou se prý opili a začli střílet ze samopalů. Byl z toho velký průšvih, který odnesli i lampasáci. Mj. v knize Z. Šarocha "Výstřely z hranic" je na fotografii onen hostinec ve Friedrichshangu s českými vojáky a za závorou ona hostinská "Černá Máry", která se na této fotce sama poznala coby matka držící dítě.
Re: Pleš v období železné opony a roty PS [Petrušová M. 6.5.2017 22:18] | Reagovat
Dobrý den, máte prosím aktuální informaci zda je "Černá Máry" ještě naživu příp. kde ji lze najít?

Děkuji za zprávu.

Petrušová
Re: Re: Pleš v období železné opony a roty PS [Petr Bílek 10.5.2017 07:41] | Reagovat
Dobrý den paní Petrušová, paní (cca kolem 80-90 let) nevím, je-li ještě na živu, před cca 7 lety ještě byla a má tu hospodu hned za hranicí, kde i bydlí nebo bydlela
Re: Re: Re: Pleš v období železné opony a roty PS [Petrušová 10.5.2017 09:14] | Reagovat
Dobrý den,
děkuji za reakci. Můžete mi prosím ještě napsat název hospody a místo kde se nachází?

Děkuji

S pozdravem

Petrušová
Re: Re: Re: Pleš v období železné opony a roty PS [Zdeněk Zajíček 10.7.2017 10:17] | Reagovat
Majitelka hospody zemřela před 3 roky
hajný Zika [Zdeněk Kühnel 16.12.2016 20:51] | Reagovat
Jo, Zika je pravděpodobně pochován také na tomto hřbitově na Pleši. Ale jinak dík za info, citovanou knihu jsem si koupil přes knižní inzerát.
Černá Máry [Zdeněk Kühnel 16.12.2016 21:33] | Reagovat
Moc mi tam u těch vojáků neseděj ty maskáče (novější vzor) a Černá Máry se po prozrazení údajně odstěhovala někam jinam...
Pleš [Zdeněk Zajíček 10.12.2018 15:36] | Reagovat
Hostinec otevřen v roce 1993, v roce 2008 nový majitel,který zde vybudoval nejlepší pension v celé oblasti Českého lesa, přijeďte se podívat
 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
KOMENTAR NEBYL ULOZEN !!!
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 13 do následujícího políčka:

   


Processing time: 122 msec.
IP address = 3.133.121.209
desktop version