PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Železná (Eisendorf) - Železná

Přispěl: 1

dříve Eisendorf, bývalé pohraniční městečko západně od Bělé n. Radbuzou při silnici do Bavorska, téměř zničené v období socialismu.

Osada vznikla koncem 16. století na panství hradu Přimdy ale v 17. století se stala samostatným statkem který postupně drželo několik šlechtických rodů, Kocové z Dobrše pak až do roku 1945. Vesnice byla téměř zničena ve třicetileté válce ale později znovu obnovena a rozrostla se natolik že byla roku 1905 povýšena na městečko. Před válkou zde žilo přes 1000 obyvatel, kromě toho k městečku patřila též většina okolních osad. Žilo zde i několik českých rodin neboť zde byla celnice, finanční stráž a četnická stanice.

Po roce 1945 bylo sice městečko zčásti dosídleno ale většina domů zůstala prázdná, po roce 1948 se navíc ocitlo v těsné blízkosti hraničního pásma. Tím se ze Železné stala izolovaná příhraniční osada přístupná pouze pohraničníkům. V tomto období zaniklo přes 90 procent zástavby městečka, zůstalo stát pouze asi 15 domů v jeho nejvýchodnější části při jedné straně silnice směrem od Bělé. Jádro městečka leželo západněji odtud při velkém rybníce, veškerá tato zástavba stejně jako zástavba dále směrem k hranici zmizela bez viditelných stop (v období socialismu ležela "za dráty").
Zničeny byly také historické stavby - kostel sv. Barbory z roku 1770, stál ve východní části proti zachovalým domům, obklopen hřbitovem. po roce 1945 postupně ničen a v polovině 60. let jako ruina zbourán (existují fotografie z doby před demolicí). Dnes zcela zaniklý stejně jako hřbitov, na jeho místě stojí rozlehlý areál bývalých kasáren PS. Dochován pouze pomník padlým v 1. světové válce před plotem areálu, obnovený po roce 1990, dnes připomíná i zničený kostel a hřbitov. Zámek stál ve středu městečka nedaleko rybníka, tj. ve zcela zaniklé části. Při úpravách terénu koncem 90. let zde byly objeveny sklepy které z něj zřejmě pocházejí.

Po roce 1990 byl znovu obnoven hraniční přechod, čímž se Železná stala typickým příhraničním sídlem s vietnamskými stánky atd.


Vloženo: 28.4.2006Komentáře a upřesňující informace


cetnicka financni stanice před valkou [petr reznik 12.5.2008 17:38] | Reagovat
muj deda alojz sus tam do roku 1938 sloužil. mate nějáké informace o teto stanici a službě jejich příslušniku
Železná- řád od K.G. [Vaclav Kubovec 21.12.2008 18:43] | Reagovat
V poválečných letech prý udělil Kléma G. městečku nějaký řád. A pak začalo známé budování ! A nejen tam !
 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 17 do následujícího políčka: