PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Pavlův Studenec (Paulusbrunn) - Pavlův Studenec

Přispěl: Vladimír Minařík

dnes zcela zaniklá ves patřila k největším osadám v tachovském pohraničí. Vesnice vznikla počátkem 18. století na staré obchodní stezce, před válkou zde žilo téměř 1000 obyvatel (s okolními osadami ještě více). Žilo zde i několik Čechů (byla zde celnice a četnická stanice).
Po válce byl Pavlův Studenec částečně dosídlen, ale s nástupem socialismu se ocitl v tzv. zakázaném pásmu, ve kterém musely být všechny objekty zbořeny kromě těch využívaných Pohraniční Stráží. Tím zůstaly stát jen kostel, škola, fara, celnice a několik domů, i ty byly postupně ničeny. V 70. letech byly hraniční zátarasy posunuty dále do vnitrozemí kde také vznikla nová kasárna při silnici od Tachova, pak byly všechny zbývající stavby zbořeny (jako poslední kostel odstřelený r. 1977, již předtím byl nějakou dobu "upraven" na hlásku PS - existují fotografie pořízené z německé strany).
Osídlení Pavlova Studence bylo značně rozptýlené, ale skládalo se ze dvou hlavních částí - zástavby v okolí kostela (vlevo od silnice na Tachov) a místní části zvané Pomezná což byly domy při pravé straně silnice od Tachova.
Většina území býv. vsi je dnes proměněna v louky a zástavba zcela zmizela, zarostlé zbytky základových zdí zbývají z několika usedlostí býv. Pomezné. Severně od nich je býv. hřbitov, pietně upravený po roce 1990. Kromě něj zůstal u křižovatky silnic poničený tzv. Bottgerův památník - připomíná okresního hejtmana J. Bottgera který se zasloužil o výstavbu silnice Pavlův Studenec-Zahájí, dokončenou r. 1893.
Kromě nich a nové celnice stojí dnes na značně rozsáhlém katastru býv. vsi pouze dvě budovy - hájovna Němeček a opuštěný areál býv. roty PS, v lese u cesty mezi zaniklou Pavlovou Hutí a Zlatým Potokem.

Vloženo: 27.4.2006Komentáře a upřesňující informace


Pomníčky padlým četníkům [Pavel Frýda 10.2.2007 23:02] | Reagovat
V Pavlově Studenci byl dne 26.9.1938 zavražděn henleinovci čs.četník strm.Strnad, 28.9.1938 se stala stejná událost v nedaleké Hraničné, zde byl obětí strm.Ladislav Mráz. Chtěl bych se zeptat autorů, popř.dalších návštěvníků těchto stránek, zdali neví o existenci pomníčků těmto mužům. Při své návštěvě v místech jsem na nic nenarazil, ale katastr bývalé obce je poměrně veliký.
Re: Pomníčky padlým četníkům [Evžen Dokoupil 9.12.2011 14:28] | Reagovat
Četník Strnad nemá (zatím) vybudován žádný památník,ale stržm.Mrázovi byl vybudován památník v prosturu okraje lesa u cesty vedoucí z Branky na Hemansreuth cca 650 m východně od SH.
Pomníčky padlým četníkům [Roman Svoboda 11.6.2008 08:20] | Reagovat
Po těchto událostech pátrám již delší dobu a nic jsem nenašel. Nezbyde než kontaktovat dosud žijící obyvatele zaniklých osad v Bärnau.
Pomníček v Hraničné [Milioi 22.8.2008 04:12] | Reagovat
Minulý víkend jsem tudy procházel a na nějaký pomníček jsme narazili při červené/modré turistické v místě bývalé Hraničné. Kousek v lese směrem na Branku, ale bohužel jsem si ho nevyfotil, takže si teď nejsem úplně jist, komu je věnován.
Re: Pomníček v Hraničné [Holát 10.1.2009 10:57] | Reagovat
Tento pomníček,který je u stromu s turist. značením, je věnován čet.str. Vl. Mrázovi.Byl dokončen v červnu 2008.
Re: Re: Pomníček v Hraničné [Pavel Frýda 10.1.2009 16:56] | Reagovat
Díky kolegové za informace, až se na místa dostanu, tak se tam zastavím.....Díky.
Re: Re: Re: Pomníček v Hraničné [abc 5.7.2009 14:44] | Reagovat
Ano, na jeden pomníček jsme také narazili po pěší červené.
 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 47 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist