PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Jedlina (Neu Losimthal) - Historie

Přispěl: Vladimír Minařík

Vesnice ležela v odlesněné krajině nedaleko hranice se SRN, její jádro při silnici Rozvadov-Zahájí. Patřily k ní i samoty v okolí. Byla založena na pozemcích tachovského panství kolem r. 1626. Před válkou tu žilo přes 500 obyvatel. Po válce a odsunu němců se ves dostala do hraničního pásma a postupně byla zničena.

Z kostela sv. Anny, který nijak bohatá obec stavěla od r. 1816 téměř 40 let, dnes zbývá hromada sutin ve středu vsi. Po válce byl kostel používán jako seník a jeho věž jako pozorovatelna PS, počátkem 60. let byl pak zbořen. V blízkosti stojí dnes nově upravený pomník obětem 1. světové války. Dále zachován kamenný pomníček v západní části, výraznější zříceniny jedné budovy a základy několika dalších. Vše je hustě zarostlé.

V lukách sz. leží hřbitov, částečně obnovený po roce 1990. Zde byla také hrobka šlechtického rodu Malovců, založená r. 1943 poté co původní hrobka u Zahájí byla 2x vykradena. Hrobka však byla po roce 1948 zničena.

Asi 2 km jv. v lese při státní hranici je kamenná mohyla s křížkem a obrázkem Panny Marie z r. 1927, zvaná Panenka. Mohyla přežila celé období 1945-1990, nedávno byla opravena (lokalita se obtížně hledá - leží v lese a nevedou k ní žádné cesty)

Vloženo: 18.4.2006Komentáře a upřesňující informace


Žádný záznam

 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 84 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist