PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Bohuslav (Wusleben) - Historie

Přispěl: Vladimír Minařík

Zaniklá vesnice ležela při dnes neudržované cestě Hoštka-Labuť. Vznikla zřejmě v polovině 14. století, za třicetileté války byla téměř zničena, ale později obnovena. Před válkou zde žilo necelých 300 obyvatel.

Na sklonku války zde došlo při přestřelce mezi americkou a zbytky německé armády k velkému požáru, který zničil 22 usedlostí. Poté již zůstala ves v podstatě nedosídlena. Navíc r. 1949 byla i s okolím proměněna ve vojenský prostor, který existoval až do roku 1990.

Nejvýznamnější stavbou byl kostel Sv. Martina, středověkého původu, obnovený po třicetileté válce a i později upravovaný. Kostel byl po roce 1945 několikrát vyrabován a několik let používán jako skladiště. Nakonec byl po roce 1963 jako poslední stavba ve vsi zbořen. Dnes je horní část vsi na návrší zcela zaniklá, z dolní části při cestě směrem do Hoštky zbývají zarostlé zbytky základů několika usedlostí a kamenný sloup s datem 1749, doplněný po roce 1990 novým křížem.

Vloženo: 18.4.2006Komentáře a upřesňující informace


Bohuslav ... [Kajdik 19.1.2010 15:42] | Reagovat
Ves byla do poloviny 50. let 20. století určena k dosídlení. Stojící domy byly kompletně opraveny a zařízeny zbrusu novým vybavením. Pro nezájem a malý počet dosídlenců (způsobeno zejména klimatem) bylo později rozhodnuto vytvořit jihozápadně od vsi prostor pro výcvik vojenských jednotek. Armáda opustila (tehdy značně zdevastovaný) areál teprve na sklonku 90. let 20. století.
Bohuslav 1962-63 [Lyčka 25.4.2011 15:48] | Reagovat
V Bohuslavi jsem byl poprvé asi v řínu 1962. Ubytování jsme byli ve dvou domcích na pravé straně od cesty směrem na Hošťku (jak patrno z let. snímku poř. r.1958 na kontaminace.cenia. Domky byly ještě tehdy v dobrém stavu, jen se nastěhovat. Ve vsi bydlel jen hajný-lesák v domku pod kostelem a mám dojem, že jsme od něj brali klíče. Kostel byl už tehdy totálně devastován a hřbitov neudržován. V zahradě u hřbitova bylo plno jablek, tak jsme tam na ně chodili. Přijeli jsme tam s vlastní technikou ze Stříbra. Střelnice byla jen pro vložnou hlaveň a kulomet.,obsluha ruční. Myslím, že pravý důvod byla naše přítomnost a střelba v blízkostí hranice. Právě byla kubánská krize a všichni jsme měli povinné nošení osobních zbraní ze kterých jsme také stříleli v údolí za vsi po levé straně od cesty na Labuť. A stříleli jsme tak dlouho, až všichni včetně nových nastříleli i z pistole. Pak jsme se tam objevili asi za měsíc. .Chalupy však byly jak se dnes říká vybydleny, okna vybitá (jelikož již napadl sníh, tak jsme je zatloukli prkny), vypínače a zástrčky vykradeny. Na střelnici už ale v rámci úspor byly "vycvikovky"z Vysočan. Pak jme tam byli ještě krátce v roce 1963 a devastace vsi pokračovala, ale hajný tam ještě bydlel, neboť před barákem hlídal pes. Je smutné, že se pak Bohuslav podařilo úplně vymazat z mapy.
Spuren meiner Vorfahren [Otto Scheufler 28.3.2014 12:23] | Reagovat
Meine Mutter, Maria Fleissner in Wusleben geboren, ihre Mutter erst Fleissner, nachher als Witwe heiratete sie
den J. Wurdack. Ich suche eine Spur meiner Vorfahren
Nove Město nad Metuji
Czech Republik
 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 62 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist