PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Vysoká (Maiersgrün) - Historie

Přispěl: Vladimír Minařík

Torzo devastované vsi leží na okraji pohraničních lesů na sv. úpatí Dyleně. Vysoká byla založena nejpozději v polovině 13. století a byla poměrně významnou vsí, ve které žilo téměř 700 obyvatel a patřily k ní také osady roztroušené v okolí.

Vesnice se dříve jmenovala Maiersgrun, současný název vznikl až po válce. To však již vesnici, ležící v odlehlé poloze a od 50. let navíc také v blízkosti hraničního pásma a přísně střeženého prostoru Dyleně, nic dobrého nečekalo. Dosídlena byla jen málo a většina nových obyvatel odsud stejně postupně odešla. Více než 90 procent domů tak bylo postupně zbořeno. Dnes přežívá ve vsi posledních asi 10 domů, z nichž některé jsou navíc opuštěny.

Vesnice se rozkládá po obou stranách poměrně příkře stoupající silničky směrem k Dyleni, je zarostlá hustými křovisky a stromovím, mezi nimiž se skrývají přetrvávající usedlosti. Ve spodní části je kostel sv. Jana Křtitele - hodnotná stavba románského původu, později upravovaná. Lépe řečeno to co z něj zbylo - po válce byl kostel zplundrován takže konce socialismu se dožil jako ruina, vnitřní zařízení bylo rozkradeno či zničeno úplně. Po roce 1990 byla obnovena věž a staticky zajištěno zdivo lodi (bez již dávno zříceného krovu a střechy), vnitřek upraven jako pietní místo upomínající na devastaci Vysoké a okolních osad. U kostela na bývalé návsi (dnes zcela zarostlé, také okolní zástavba zmizela) socha sv. Jana Nepomuckého, obnovená po roce 1990 a u ní vybudováno posezení. Ve svahu nad ní patrné zarostlé zbytky bývalého hřbitova.

Západně v lese nad vsí (v místech kde odbočuje vojenská silnice na vrchol Dyleně) lokalita u Alexe, před válkou zde stávala hájovna a oblíbený hostinec, po roce 1945 zničeno.

Vloženo: 12.4.2006Komentáře a upřesňující informace


Žádný záznam

 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 82 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist