PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Háj (Grafengrün) - Historie

Přispěl: Vladimír Minařík

Osada ležela pod masívem Dyleně na okraji hlubokých příhraničních lesů, na soutoku několika potůčků odtékajících dále jako Kosí potok. Osada postupně opuštěna po roce 1945, v současné době zde stojí pouze dvě usedlosti využívané rekreačně a hájovna asi 300m jižně v lese. V okolí patrné zbytky po několika dalších domech.

Zachováno také několik drobných sakrálních památek, opravených či znovu vystavených po roce 1990 - při silničce od Vysoké litinový kříž na kamenném soklu, poblíž jednoho z dochovaných stavení pod skupinou tří starých lip výklenková kaplička s dřevěným křížem, drobná kaplička je i u druhé usedlosti. I přesto že většina domů zmizela, působí lokalita příjemným a upraveným dojmem.

Vloženo: 12.4.2006Komentáře a upřesňující informace


Upresneni informaci [Erika Panting 13.7.2006 15:20] | Reagovat
V Haji nejsou pouze 2 usedlosti, ale celkem 4. Vsechno to jsou chalupy a jsou pravidelne obyvane. Zminena hajovna se jmenuje Horinovka a uz je na rozpadnuti. Majitel pouziva jenom cast domu - stodolu pro ovce. Take vyklenkova kaplicka s drevenym krizem neni pod skupinou tri lip, ale javoru! Trosky drivejsich staveni a sklepu je mozno najit vsude v Haji a i v Malem Haji. Prozkoumani se nedoporucuje - clovek nikdy nevi, do ceho slapne a kam muze spadnout, nebot v Haji je take nekolik studen o kterych vi pouze majitele zbylych chalup. Tyto informace jsou presne, nebot jsem dcera jednoho z majitelu chalupy a v Haji jsem stravila vic nez polovinu sveho zivota. Haj je dodnes navstevovan byvalymi obyvateli a jejich rodinami z Nemecka. Je to krasne misto, prakticky nedotcene civilizaci. Kez by to tak zustalo naporad!
Re: Upresneni informaci [Václava Jandečková 5.4.2017 16:42] | Reagovat
Dobrý den, jsem spisovatelka a píšu o příbězích, které se v Háji udály. Byla jsem tam a je to opravdu krásné místo. Prosím, mohla bych Vás požádat o kontakt a další informace? Jedna z těch budov patřila lesům, resp. státu, případně ministerstvu vnitra? Velmi předem děkuji za kontakt či zprávu. Václava Jandečková Tel.: 603 803 367
Bing-Übersetzung [Albrecht Kauschat, D,Limburg 22.12.2016 14:41] | Reagovat
Die Bing-Übersetzung:

Haj (Grafengrün)-Geschichte

Beigetragen von: Vladimir Minarik

Das Dorf unter der massiven Dyleně am Rande des tiefen Grenze Wälder, am Zusammenfluss von mehreren Bächen, ausgeführt als die Amsel Creek lag. Die Siedlung, die nach und nach aufgegeben nach 1945, in der heutigen Zeit gibt es nur zwei Gehöfte Partydroge verwendet und etwa 300 m südlich der Hütte im Wald. In und um die Überreste nach ein paar anderen Häusern.

Halten mehrere kleine religiöse Sehenswürdigkeiten, behoben oder wieder ausgestellt nach 1990 bis wann aus hohen Eisen überqueren Sie die Straße auf einem steinernen Sockel, in der Nähe eines der erhaltenen Gebäude unterhalb der Gruppe der drei alten Lippe kleine Kapelle mit einem hölzernen Kreuz, eine kleine Kapelle in der zweiten Stand. Trotz der Tatsache, dass die meisten Häuser verschwand die Lage verursacht und geändert.
 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 96 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist