PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Výspa (Dürrengrün) - Historie

Přispěl: Vladimír Minařík

Vesnice ležela poblíž německé hranice as 3 km západně od Lubů. Před rokem 1945 zde žilo asi 250 německých obyvatel. Vesnice byla seskupena v mělkém úvalu potoka odtékajícího k jihu.

Po roce 1945 při "počešťování" pohraničí dostala vesnice, která se vždy jmenovala Durrengrun, nové české jméno Výspa. Toho si ale příliš neužila neboť osada ležící v odlehlé poloze zůstala po odsunu němců téměř opuštěná, v 50. letech se pak dostala do těsné blízkosti hraničního pásma a byla zbořena (vesnice sice ležela při hranici s bývalou NDR, i zde však existovalo v 50. letech hraniční pásmo se zátarasy podobně jako na západní hranici, které bylo zrušeno teprve v polovině 60. let po dobudování obdobných zařízení na hranici NDR-NSR).

Dnes je v místě patrný prostor bývalé návsi a husté stromoví ukrývající stopy základů některých domů, okolní louky jsou využívány jako pastviny. Asi 1 km východně od býv. vsi při cestě do Lub je dochován kamenný pomníček připomínající smrt místního sedláka r. 1932.

Vloženo: 12.4.2006Komentáře a upřesňující informace


Výspa u Lubů [Jiří Pátek ml. 5.2.2007 12:27] | Reagovat
v bývalé vesnici Výspa je ještě zachovalý pomník padlých 1. světové války. Někdy na začátku padesátých let 20. století byla Výspa začleněna do společného komplexu vesnic jménem Mírov. Patřily tam tyto sídla a vesnice: Výspa , Vackov, Smrčina. Tedy kromě Výspy tyto ještě existují. Výborný studijní materiál o výspě je uložen v okresním Archivu Cheb.
Několik fotek Výspy vlastním a rrád poskytnu.
Spozdravem Pátek ml., houslař
Re: Výspa u Lubů [Martin.B 23.9.2008 20:38] | Reagovat
Mohl bych poprosit o nějaké foto Výspy? Neměl byste třeba ještě okolí? Smčina,Vackov a tak?
těšíme se [Antonín Suk 5.9.2007 16:34] | Reagovat
Jsem rád,že přidáte někdy nějaké fotky Výspy.Bloudil jsem poblíž někdy v roce 1966,ale do "pásma" jsem se samozřejmě nedostal.Ale v Lubech jsem byl-pěkná obec !!!
Lesní Chalupy [Radim Hettner 6.4.2008 22:16] | Reagovat
K Výspě směrem na Hennebach patřila i další zmizelá vesnice Waldhaus. Zdroj Dr. Lorenz, Heimat Egerland. Jinak se zde k tomuto místu váže píseň o hloupých sedlácích, kteří se snažili vylovit Měsíc z rybníka :-).
Re: Lesní Chalupy [Radim Hettner 11.5.2008 15:58] | Reagovat
Správně německy se píše Holzhäuser
VÝSPA [ERBAN 29.7.2013 13:07] | Reagovat
Žil jsem v Lubech do 15 l.po cestě na výspu asi tobyla Družstevní ul.poslední 2 domy.Ve Výspě jsem byl poprvé v 5 letech,roky se tam chystám,že něco nafotím.Když by jste měl nějaké foto,byl bych moc vděčný.Sliboval mi je dr.Boháč z arch. dlouho jsem ho neviděl.Dík Jaromír Erban
 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 62 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist