PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Pomezná (Markhausen) - Historie

Přispěl: Vladimír Minařík

Vesnice ležela asi 9 km zsz. od Chebu na levém břehu Ohře, dnes zde začíná přehrada Skalka. Současné jméno je novodobé, ves se vždy jmenovala Markhausen, české jméno ani neměla. Šlo o menší osadu Chebska, ve třicátých letech tu žilo něco málo přes 200 německých obyvatel. Ti byli po roce 1945 odsunuti, konec vsi znamenalo zřízení hraničního pásma v 50. letech.

Osada vznikla asi ve 14. století, patrně současně se zdejší tvrzí která ležela v její západní části. Ta byla koncem 17. století přestavěna na mlýn. Objekt byl ještě ve 20. století obydlen, po roce 1945 zpustl a dnes z něj zůstává pouze torzo hranolové věže, přilehlá stavení zanikla beze zbytku.

Kromě věže se ze vsi dochoval pouze jeden dům, dnes rekreační objekt. Ostatní zástavba zmizela, mj. i kvůli přehradě a kvůli bývalé velké pískovně, která pohltila vých. část vsi.

Vloženo: 11.4.2006Komentáře a upřesňující informace


markhausen bilder [Frank Pschera 28.7.2006 23:06] | Reagovat
Hallo,

ich suche Bilder des ehemaligen Ortes Markhausen bei Klingenthal.
Wer kann mir weiterhelfen ?

Vielen Dank
Frank Pschera
 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 57 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist