PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Rozhraní (Halbmeil) - Historie

Přispěl: Michal Urban

Osada Rozhraní (Halbmeil) byla založena při důležité cestě jdoucí ze saského Schwarzenbergu a Breitenbrunnu přes Rozhraní, Háje, Bludnou a Pernink dále do Čech, název údajně vznikl z toho, že ležela půl saské míle (4,5 km) od Breitenbrunnu. Označení „uf der halben Meil“ je zmiňováno k roku 1582, osídlení je však nepochybně staršího data a souvisí s dolováním na cín v nejbližším okolí. Nedaleké doly na Komářím vrchu (Mückenberg, kóta 965) jsou totiž uváděny již v roce 1548 v cínovém důlním řádu krále Ferdinanda I. Od roku 1546 ležela oblast, kde existovala osada Rozhraní, přímo na státní hranici mezi Českým královstvím a Saskem. To se jí také stalo osudným: kromě vysídlení německého obyvatelstva po roce 1945 k jejímu zániku přispělo i to, že jejím katastrem probíhal hraniční průsek. Dnes z osady, která měla před válkou devět stavení a spadala územněsprávně pod Rýžovnu (Sejfy), nezbylo nic, její umístění připomíná pouze pamětní deska vztyčená v roce 2004 na hranici spolkem Erzgebirgszweigverein Breitenbrunn. Historická cesta do tohoto saského městečka je dnes opět přístupná přes turistický hraniční přechod těsně pod Rozhraním.

Těžba cínových, ale také stříbrných a později i kobaltových rud probíhala v Rozhraní nejpozději od poloviny 16. století, hlavní období jejich rozkvětu skončilo třicetiletou válkou. Doly poté pracovaly i v polovině 18. století a ve 20.-30. letech 19. století. Pozůstatky po nich jsou například tzv. Medvědí jámy (Bärenfang) při cestě do Saska. Báňskou historii dodnes oživuje turisticky přístupná štola Gott gib Glück mit Freuden, která leží v bezprostředním sousedství státní hranice již v Německu v místě zvaném Halbe Meile.

V polovině 19. století měla osada 55 obyvatel, kteří mimo jiné pracovali i ve dvou místních chemických provozech na výrobu barev a vitriolu – jeden zaměstnával šest lidí, druhý dva. V roce 1890 zde žilo 66 obyvatel (z toho 60 německy mluvících), podobný počet byl evidován i v letech 1913 a 1921, v roce 1939 měla osada devět domů a 50 obyvatel, v roce 1945 38. V osadě existovala v letech 1896-1942 jednotřídka, expozitura školy v Rýžovně, do níž chodily i děti z německého Halbe Meile, státní myslivna, oblíbený výletní hostinec Antona Günthera, který získal koncesi v roce 1870 a prodávalo se v něm pivo z pivovaru na Rýžovně (v roce 1923 přistavěl Anton Günther nad tímto hostincem ještě další, ve kterém byl i taneční sál), a kaplička vzniklá koncem 30. let 19. století. Počátkem 30. let minulého století zde jako živnosti byly registrovány obchod s lahvovým pivem, hostinec a kamenický závod.


Vloženo: 2.4.2006



Komentáře a upřesňující informace


Žádný záznam

 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
KOMENTAR NEBYL ULOZEN !!!
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 59 do následujícího políčka:

   


Processing time: 10 msec.
IP address = 18.188.24.17
desktop version