PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Mimoň - zámek (Niemes - Schloss) - Historie

Přispěl: Pavel Beran

Sídlo ve východní části náměstí vzniklo kolem roku 1570. Šlo o podsklepenou budovu nepravidelného půdorysu. V roce 1604 bylo podstatně rozšířeno. Tehdy byla přistavěna jižní část. K severnímu bloku pčibyl průjezd a za ním vznikla velká obdélná budova s dalším objektem ve východním průčelí. Po pádu poláků roku 1620 byla v letech 1664-1678 přestavěna na honosný zámek. V této podobě zámek setrval až do roku 1806, kdy vyhořel. V letech 1807-1830 byl opraven a k severnímu průčelí byla připojena lichoběžníková dispozice nové dvoupatrové části kolem uzavřeného vnitřního nádvoří. Mimoňský zámek byl koncem 40. let 20. století opět těžce poškozen požárem. Po něm následovala další oprava a přestavba interiérů, spojená především s vybouráním téměř všech příček s výjimkou dvourameného empírového schodiště. Stavební úpravy však nebyly dokončeny. Pokračovaly ještě krátce počátkem 80. let. Roku 1985 byl celý komplex nečekaně a zcela zbytečně odstřelen. Dnes z něho zbylo jen několik nepřístupných podzemních prostor a zdevastovaný parku.

Z knihy F. Musil, M. Plaček, J. Úlovec: Zaniklé hrady, zámky a tvrze Čech, Moravy a Slezska po roce 1945, nakl. Libri, 2005

Vloženo: 23.3.2006Komentáře a upřesňující informace


Žádný záznam

 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 97 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist