Zwittermühl (Háje) - historie
Beigetragen:
Michal UrbanObec Háje leela v údolí Černé (Schwarzwasser) mezi Rýovnou (Seifen) a Luhy (Jungenhengst) v nadmořské výce kolem 900 m. V pramenech je zmiňována k roku 1536, kdy zde měl stát jeden dům, koncem 18. století zde podle Schallerovy Topografie Království českého bylo 19 stavení a k roku 1872 je uváděno 29 domů s 302 obyvateli. U na počátku 20. století vak počet obyvatel obce začal klesat roce 1921 zde ilo 265 lidí v 35 domech a před druhou světovou válkou se počet obyvatel pohyboval kolem 250. Podle adresáře Československé republiky z r. 1934 působili v Hájích, spadajících územně pod Potůčky, jako ivnostníci dva hostintí, jeden řezník a jeden truhlář. Po odsunu německého obyvatelstva se obec brzy prakticky vylidnila. V roce 1950 v ní ilo u jen 36 lidí a v 60. letech Háje přestaly v podstatě existovat. V současnosti zde stojí pouze jedna lovecká chatka v areálu bývalé koly a místo, kde obec stávala, ji není uváděno ani na některých podrobných mapách.
Historie Hájů i německý název obce úzce souvisí s hornictvím. Slovo Zwittermühl toti znamená ruční mlýn na drcení cínové rudy (cvitru). Toto pojmenování zároveň naznačuje, e osídlení v prostoru Hájů vzniklo u dříve ne ve 30. letech 16. století a e patřilo v této části Kruných hor k nejstarím. Mlýny zvané Zwittermühl se toti v oblasti Kruných hor i Slavkovského lesa pouívaly převáně jen do počátku 16. století, kdy byly postupně nahrazeny tzv. mokrými stoupami. Je proto pravděpodobné, e k osídlení Hájů, spojenému s rýováním a těbou cínových rud, dolo ji nejpozději na přelomu 15. a 16. století, moná vak jetě dříve, jak naznačuje u k r. 1380 doloené dolování na cín na nedalekém Pískovci (Schwimmiger).
Háje leely zpočátku na území schwarzenberského panství podél významné středověké komunikace, která spojovala města Schwarzenberg a Breitenbrunn s ostrovským panstvím Českého království. Tato oblast, která ji od roku 1212 náleela k Českému království, v následujících staletích střídavě patřila k Sasku a Čechám. K přesnějímu vymezení hranic dolo v roce 1459 na základě tzv. chebské smlouvy mezi králem Jiřím z Poděbrad a saským vévodou. Jiní část schwarzenberského panství přitom roku 1459 připadla Sasku jako věno při svatbě dcery Jiřího z Poděbrad Zdenky s vévodou Albrechtem III.. V letech 14251533 spravovali panství Schwarzenberg páni z Tetova, jejich dědici v r. 1533 prodali panství saskému kurfiřtu Johannu Friedrichovi, zakladateli Horní Blatné a Boího Daru. V té době také dolo k vymezení blatenského a boídarského důlního revíru, přičem Háje leely právě na jejich hranici. U v roce 1546, během malkaldských válek, vak český král Ferdinand I. přiměl saského vévodu a pozdějího kurfiřta Moritze, aby mu jiní část panství s městy Horní Blatnou a Boím Darem a také s osadou Háje postoupil zpět (tzv. praská dohoda z 14. 10. 1546).
Nejstarí období dějin Hájů úzce souviselo s těbou cínových a stříbrných rud. Doly na cínovec se nacházely jednak sz. od Hájů směrem na Pískovec a Podlesí, jednak na jih od obce směrem na Bludnou, kde jsou dodnes patrné hluboké propadliny po dolování na pásmu Zuzana. K nejvýznamnějím stříbrorudným dolům patřily doly Boí poehnání (Segen Gottes) na sz. okraji Hájů na svahu vrchu Čupřina (Zottenberg) a přímo v Hájích leící důl Svatá Trojice (Heilige Dreifaltigkeit), oba známé ji z konce 16. století. Podobně jako na dalích místech v okolí Horní Blatné a Potůčků se zde těily také rudy kobaltu, které se pouívaly k výrobě modré barvy. Ta se v Hájích vyráběla ji zřejmě v 70. letech 16. století.
K vyčerpání nejbohatích povrchových partií dolů vak dolo ji koncem 16. století. V důsledku Třicetileté války a následné rekatolizace spojené s hromadnou emigrací protestantského obyvatelstva do sousedního Saska se úpadek zdejích dolů jetě prohloubil, a začínají se proto rozvíjet pr Krunohoří typické náhradní formy obivy krajkářství, řezbářství, zpracování kůí aj. Určité oivení dolování nastalo ve druhé polovině 18. století, kdy byla v údolí Černé zaraena významná tola Gotthold (1758). Hornická činnost probíhala s přestávkami prakticky po celé 19. století i na počátku 20. století. Ve druhé polovině 19. století přitom těbu stříbrných a kobaltových rud vystřídala těba rud bismutu. U dolu Segen Gottes byla v 80. letech 19. století v provozu stoupovna a gravitační úpravna, roční těba se pohybovala okolo deseti tun bismutu. V r. 1885 byli na dole zaměstnáni dva dozorci a 27 dělníků, v r. 1890 to ji bylo dokonce 57 dělníků, v roce 1913 pak 32 horníků (Kořan 1988, Bufka, Velebil 2002). V období kolem první světové války, kdy důl Segen Gottes vlastnil hrabě Ernst Sylva-Taroucca, se do popředí zájmu dostaly i uranové rudy. O jejich těbu se s nevelkým úspěchem pokouela ve 20. letech minulého století i Akciová společnosti pro výrobu radia a jiných kovů v Praze, jejím majoritním vlastníkem byla ivnobanka. Během druhé světové války byla tato společnost zařazena do mamutího koncernu Reichswerke AG für Berg und Hüttenbetriebe Hermann Göring.
Krátce po ukončení druhé světové války (od roku 1946) se v Hájích, stejně jako na řadě dalích míst na Jáchymovsku, začal angaovat n. p. Jáchymovské doly, který ve snaze nalézt uranové rudy obnovil větinu historických důlních děl a vyrazil zde i řadu dalích tol a achet. Nejpozději od března 1947 stál v Hájích pracovní tábor, který byl vybudován v areálu staré koly a ve kterém byli umístěni němečtí váleční zajatci. (Bufka, Velebil 2002). Důlní práce, které dosáhly do hloubky téměř 200 metrů, probíhaly a do poloviny 50. let, po roce 1964 byly obě hlavní denní jámy dolu Segen Gottes zasypány. Pozůstatky hornické činnosti (haldy, propadliny) jsou v okolí achty Segen Gottes, toly Gotthold či jámy Wilhelm dodnes dobře patrné.
Eingegeben: 22.3.2006